Ivan Přikryl: Paradoxy hospodaření státu

30.04.2012 7:30 | Zprávy

Již v éře předchozího režimu ve mně vyvolávaly některé autoritativně vyslovené názory a teze pochybnosti. V totalitním režimu si ale většina národa netroufla tyto pochybnosti vyslovit. Že je právo projevu vůle dělnické třídy povýšen za zákon se učilo i na právnických fakultách, že je to diktát určité skupině všem a že „čím se člověk lépe učil, tím se více dělnické třídě vzdaloval", prostě že je to účelová pitomost věděl každý, ale povětšinou mlčel.

Ivan Přikryl: Paradoxy hospodaření státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Paradoxně i po roce 1989 se v mnohém pochybnosti znovu objevují. Jsou sice více méně politiky ignorovány, ale mají společný základ – jsou to jakési politické postuláty a zdá se, že nejen naši politici se vzdalují exaktní vědě, teorii v mnoha oborech, včetně práva a ekonomie.

Například formulace pravidla EU o tzv. nepovolené veřejné podpoře. Její princip je správný a akceptovatelný. Z veřejných prostředků nelze podporovat jen některé subjekty na trhu a jiné ne, nebo jim prodávat majetek pod cenou. Je to porušení principu rovných podmínek na trhu. Je to zakázáno a sankcionováno. Ale ne všem. To neplatí pro Spolkovou republiku Německo, resp. území bývalé NDR. Takže tam se smí cokoliv, ale v Česku, na Slovensku, Polsku, zkrátka v ostatních bývalých „socialistických“ zemích nikoliv.

Nebo podmínky pro přijetí eura a známé limity, existují 4 konvergenční kritéria, známá též jako maastrichtská, lze je rozdělit na rozpočtová a měnová. Zatímco rozpočtová kritéria stanoví maximální výši schodku státního rozpočtu a veřejného dluhu v poměru k HDP, měnová kritéria se týkají velikosti inflace, výše úrokových sazeb a stability měnového kurzu. Mj. jde o to, aby schodek veřejných financí nepřekročil 3% a zadlužení k poměru HDP nebylo vyšší než 60%.

Kdo však tato kritéria dodržoval po přijetí eura? Francie, Itálie, Řecko, Španělsko či Portugalsko? Zbytečná slova, prakticky nikdo, musela je dodržovat jen na startu. Zase paradox, který dopadl tak, jak dopadl. Řecka se bojí i psi uvázaní u boudy. Že nedostanou nažrat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě

22:31 Lesy ČR: Nové metody ochrany lesa drží kůrovce na uzdě

Kalamita lýkožrouta smrkového v České republice v posledních několika letech ustupuje a objem smrkov…