Michel Barnier, francouzský komisař Evropské unie pro vnitřní trh a služby, připravuje legislativní návrh, který by měl ochránit daňové poplatníky před tím, aby platili za omyly a přehmaty kapitálových trhů. Právní úprava by měla uvalit zátěž ztrát na držitelé špatných dluhopisů, případně akcionáře bank a investičních fondů. Odhaduje se, že od začátku finanční krize vlády zemí Evropské unie nalily do kolabujícího bankovního sektoru přes 3 biliony euro. Nová legislativa má přinést preventivní opatření v oblasti řízení bank, které by neumožnily opakování krize z let 2008 až 2009. Nakolik budou tato opatření účinná prozatím nevíme. Komisař Barnier plánuje svůj návrh zveřejnit až za několik týdnů.
Evropská centrální banka (ECB) mezitím varovala před zvyšujícími se cenami komodit. Vzrůstající inflace může ohrozit oživení v eurozóně, řekl Mario Draghi, president ECB. Banka však předpokládá, že inflace se v letošním roce nakonec udrží kolem 2%. Největší podíl na zvyšujících se cenách by měly mít dražší energie a vyšší daně v některých zemích. Vzhledem k současnému stavu v ekonomice a vysoké nezaměstnanosti budou pokračovat podpůrné akce. Na jejich ukončení nazývané „exit strategy“ je podle šéfa ECB příliš brzo. Evropská centrální banka nabídla dvakrát levné tříleté půjčky evropským bankám. Zlepšila tak jejich úvěrovou schopnost. Peníze však zůstaly v bankovním sektoru a nedoputovaly v potřebném objemu do reálné ekonomiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ivo Hartmann - profil