Veřejností hýbou odposlechy telefonických rozhovorů mezi bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem a vlivným lobbistou Romanem Janouškem. Tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl se v rozhovoru pro časopis Týden podivuje, jak by si mohl někdo myslet, že by si on zveřejňované odposlechy na internetu někdy pustil.
„Že by mě to v životě napadlo? Myšlenka, že bych poslouchal něčí nahrávky? Mně to přijde úchylný. Ani mě to nenapadlo. A z těch článků jsem nečetl ani jeden. Stačil mi titulek. Vůůůbec mě to nezajímá, absolutně ne,“ říká Jakl rozhodně a odmítá tvrzení, že by Janoušek o něčem rozhodoval. „On měl právo podpisu? Měl razítko? Právo hlasovat? Víte, lidi si častou pletou dvě slova. Vliv a moc.“
Janoušek nerozhodoval, mohl mít jen vliv
Podle prezidentova tajemníka Janoušek určitě nerozhodoval. Jiná věc, že na volené představitele mají vliv různí jejich známí, blízcí či přátelé. „Otázkou je, jaké ty vlivy jsou. Které jsou prospěšné, škodlivé, silné, slabé. Ale pořád to jsou jen vlivy. Ani za ministra, který je pod pantoflem, nerozhoduje manželka. Takže – do této chvíle jsem si přečetl pouze titulky a víc mě nezajímá,“ stojí si na svém Jakl.
Sám sebe by považoval za úchyla, kdyby si nahrávky pouštěl, a dokonce by se sám za sebe styděl. Zpochybnil také panující mínění, že jeden z aktérů odposlechů Pavel Bém byl vždy velkým spojencem prezidenta Václava Klause. „To určitě nebyl! Mě nikdy nenapadlo, že by byli spojenci,“ prohlašuje Jakl.
Bém nebyl prezidentovým spojencem
Podle tajemníka hlavy státu se od té doby, co je Václav Klaus prezidentem, hra na spojence a nespojence nehraje. „Nevím, že by měl spojence. Spojence potřebuje politik, který chce být premiérem, ministrem, přemýšlí o koaličních partnerech. Tohle už ale Václav Klaus deset let nemá zapotřebí,“ vysvětluje Jakl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih