V dokumentaci v rámci zákona č. 100/2001 bylo vyčísleno ukončení životnosti dolu Nástup Tušimice, který Prunéřov zásobuje uhlím, v polovině roku 2032 při průměrné roční těžbě 10,6 milionů tun z celého dolu. ČEZ nepochopitelně navrhl záměr komplexní obnovy tří 250 MW bloků i přesto, že jejich ekonomická návratnost nastane až po 25-30 letech provozu. To však znamená, že při uvedení těchto bloků do provozu v roce 2015 by musel důl zajišťovat dodávky do roku 2039-2044, na což podle nezávislých studií však nemá kapacity.
Státu by tak v podstatě zůstaly jen dvě varianty a obě nevýhodné. „Uhlí by se muselo nákladně dovážet ze zahraničí nebo kupovat od Czech Coal, jehož vlastníkem je Pavel Tykač. Je to jasný důkaz toho, že ČEZ dělá kroky, které jdou Tykačovi na ruku,“ poodhaluje zákulisí investigativec fondu Karel Randák. Podle něj by celá věc mohla dospět klidně do situace, kdy by stát po nalití prostředků do elektrárny, ji následně prodal. „ČEZ stejně jako Czech Coal je sídlo zjedů (korupčníci - pozn. red. ),“ doplnil Randáka zakladatel NFPK Karel Janeček.
Qui Bono
Majoritní část zakázky na modernizaci elektrárny Prunéřov II. v roce 2010 získaly společnosti Škoda Power a Vítkovice a.s., přičemž řada indicií nasvědčuje tomu, že Martin Roman byl vlastníkem Škody Power i poté, co se stal generálním ředitelem ČEZu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera