Podle Schwarzenberga by vláda měla bez jakýchkoli podmínek souhlasit se vstupem do nové rozpočtové a hospodářské unie a vzdát se tak suverenity nad státním rozpočtem.
„Nebudu sedět ve vládě, která povede Českou republiku mimo hlavní proud evropské integrace. Je naším bytostným zájmem sedět u stolu a podílet se na zásadních rozhodnutích, která nás silně ovlivňují,“ potvrdil Schwarzenberg pro Lidové noviny svůj postoj s tím, že kdykoli jsme v minulosti zůstali stát mimo integraci, vyšli jsme z toho menší.
V koaliční smlouvě, kterou Schwarzenberg podepsal, se ale píše: "Schvalování národních rozpočtů musí zůstat výsadní pravomocí národních parlamentů členských států".
Co se dělo na vládě
Podle informací ParlamentníchListů.cz od zdroje z vlády byla na středeční vládě poměrně dlouhá debata. Meritum věci je v tom, že původně měl být vznik fiskální unie zakotven v primárním právu, ale Velká Británie to vetovala. Zbylí evropští lídři se tedy dohodli, že stejný obsah bude prosazen mezinárodní smlouvou, a ne změnou Lisabonské smlouvy.
Ministr ODS Alexandr Vondra na vládě argumentoval, že se sice de iure nejedná o změnu primárního práva, ale de facto ano, neboť se jedná o stejný obsah. Stejný postoj má i premiér Petr Nečas, podle něhož se nelze rozhodovat bez znalosti smlouvy Schwarzenberg naopak trval na formální stránce věci. TOP 09 si k této záležitosti nepřeje referendum, protože je dost možné, že by občané smlouvu odmítli, a tak se TOP 09 drží formalit. Podle koaliční smlouvy by totiž každá změna primárního práva měla být odsouhlasena v referendu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík