Jezuita spráskal Klause: Nechal po sobě spálenou a rozkradenou zemi

03.03.2013 16:28 | Zprávy

S přednášejícím liberecké Technické univerzity a jezuitským knězem Václavem Umlaufem se redaktor ParlamentníchListů.cz zamýšlel nad končící érou Václava Klause. „V době svého odchodu z vysoké politiky za sebou nechává spálenou zemi. Stát je v troskách, zabíjí vlastní obyvatele vinou nekontrolovatelného působení mafií srostlých s politickými partajemi a jeho dluh začíná nezřízeně eskalovat,“ míní Umlauf.

Jezuita spráskal Klause: Nechal po sobě spálenou a rozkradenou zemi
Foto: katakomby.cz
Popisek: Václav Umlauf

Václav Umlauf v osmdesátých letech pobýval kvůli šíření Charty 77 nuceně ve věznici na Borech. Proto se vyjadřuje i k nedávné amnestii. „Klausova amnestie je výhodná pro tuneláře a oligarchy, kteří tento stát vykradli,“ domnívá se.

K současné české ekonomické krizi říká: „Nemůžeme přece vysekat díry do vany a nechat odtékat národní bohatství naprosto vším – anonymními akciemi, anonymními společnostmi v daňových rájích. Stačí se podívat jak byl tunelovaný pražský dopravní podnik, a toto se děje ve stovkách případů po celé republice.“

Klause dnes média hystericky kritizují, přitom ho předtím dvacet let obdivovala

Povídání s Václavem Umlaufem začínáme na téma odcházejícího prezidenta Václava Klause, který se stal českým premiérem v roce 1992, takže českou politiku z vrcholných pozic výrazně ovlivňoval 21 let. „Teď je období, kdy všichni kopou do mrtvého psa. Najednou všichni Klause hystericky kritizují. Přičemž mnohá média ho po po většinu tohoto období obdivovala,“ vystihuje současnou realitu Umlauf. Což ovšem není případ Umlaufa, který byl ke Klausovi kritický permanentně. „Nyní je Klausův neoliberalismus v troskách. Snaží se svoji pozici obhájit,“ vysvětluje.

Klaus podle něj ukazuje bídu české politiky. „V žádné demokratické zemi se nemůže stát, aby jeden člověk řídil 20 let politiku. Což se u nás v osobě Václava Klause stalo,“ myslí si. „Vychoval celou řadu pravicových politiků – Nečase, Němcovou apod. Všichni na něm závisí. Na triku má kuponovou privatizaci, je symbolem, politickým i ekonomickým, celé éry. To je možné jen proto, že nikdo jiný neměl tolik průraznosti a přesvědčivosti,“ komentuje.

Nechává za sebou spálenou zemi

V době odchodu Václava Klause z vysoké politiky za sebou, podle Umlaufa, nechává spálenou zemi. „Stát je v troskách, zabíjí vlastní obyvatele vinou nekontrolovatelného působení mafií srostlých s politickými partajemi a jeho dluh začíná nezřízeně eskalovat,“ popisuje. „Klausovo oposmluvní a privatizační dědictví přineslo své trpké plody s tak nečekanou rychlostí, že zastihlo pana prezidenta-zakladatele ještě v aktivní funkci hlavy rozpadajícího se státu,“ pokračuje Umlauf.

Klausova amnestie je výhodná pro tuneláře, kteří tento stát vykradli

Václav Umlauf se za šíření Charty 77 ocitl v roce 1980 ve věznici na Borech, kde se setkal s Václavem Havlem a Jiřím Dienstbierem. Jako bývalý vězeň má tedy co říci k prezidentským amnestiím. Jak porovnává velkou amnestii Václava Havla zkraje roku 1990 a tu nedávnou Václava Klause o 23 let později? „V roce 1990 se měnil celý právní systém. Ve vězení sedělo spousta lidí za rozkrádání, za což byly drakonické tresty, mnohdy stejné jako za vraždu. Jednalo se tedy o výjimečnou amnestii, ale ne vzhledem k okolnostem,“ vzpomíná Umlauf. Motivy Havla jsou podle něj jasné. „Začínáme v demokratickém státě a lidé mají dostat novou šanci,“ míní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chyba poplatníků, že jim nejde podat přiznání, sdělil nám „finančák“. Bartoš ve varu

13:24 Chyba poplatníků, že jim nejde podat přiznání, sdělil nám „finančák“. Bartoš ve varu

Tvrzení Generálního finančního ředitelství (GFŘ), že je portál finanční správy MOJE daně „plně dostu…