Mnohým z nich usnadňují práci tzv. „paušální výdaje“. Již za rok si však budou muset vybrat – buďto počítat výdaje paušálem a rozloučit se se slevou na dani na manželku a na děti nebo si vést podrobné účetnictví. „Mnoha živnostníkům se tak zvednou daně třeba o čtyřicet či padesát tisíc za rok,“ upozorňuje první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka / sám OSVČ / a dodává: „Je to tak okatě diskriminační opatření, že to u nás nemá obdoby. Znevýhodněni jsou jen sezdaní a živnostníci s malými dětmi. Je to ostudné opatření naší vlády, o kterém ještě mnoho lidí vůbec neví!“
Vláda se rozhodla pro systémově naprosto destruktivní opatření. Na místo toho, aby přehodnotila výši daňových paušálů, které jsou nastaveny někdy extrémně vysoko a neodpovídají realitě, tak raději zruší slevu na dani na manželku a děti. Naše společnost je v situaci, kdy není dostatek plátců do důchodového a daňového systému, protože chybějí děti. Pokud jste jako bezdětní živnostníci užívali daňového paušálu a platili např. daně 10 000 korun, vaše daň v roce 2013 již bude činit 34 840 korun. Se stoupajícím počtem dětí pak platíte víc a víc.
„Tento demografický deficit (málo dětí) je pak doháněn obskurními důchodovými a jinými reformami, aniž by se řešila prvotní příčina: Neochota pracovitých lidí mít více jak jedno dítě. Zhoršovat tuto situaci tím, že postihnu živnostníky s dětmi, je holý nerozum“, uzavírá Marian Jurečka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kdu.cz