Po exprimátoru Pavlu Bémovi, poslanci Borisi Šťastnému, ministrech Petru Bendlovi a Aleši Řebíčkovi nebo třeba bývalém policejním prezidentu Vladislavu Husákovi se na seznamu telefonistů obviněného podnikatele objevil i šéf FAÚ Milan Cícer.
Podle výpisu telefonních hovorů bylo několik sms zpráv mezi Janouškem a Cícerem odesláno v průběhu září 2007. Oba muži si po telefonu pouze domlouvali schůzky. Deníku Insider se podařilo zpětně vypátrat číslo Cícerova služebního telefonu, které mu bylo přiděleno, když u policie pracoval jako šéf odboru daní a později dokonce jako náměstek protikorupční služby.
Oficiálně Cícer kontakty s Janouškem nepopřel. Ve vyjádření tvrdil, že nemůže mluvit o služebních povinnostech. Prý se jednalo o služební schůzky, o kterých sepsal standardní záznamy.
„Po dobu mého působení u policie jsem byl vázán jako každý jiný policista služební přísahou mimo jiné i ve vztahu k poskytování informací, z tohoto důvodu jakoukoli komunikaci a činnost v rámci svého působení u policie a plnění služebních úkolů nebudu komentovat,“ uvedl v prohlášení Cícer.
Naprosto nemyslitelné
Bývalý náměstek policejního prezidia, který si nepřál být jmenován, Cícerovo počínání ostře zkritizoval. “Je naprosto nemyslitelné, aby se náměstek protikorupční policie s Janouškem jakkoli kontaktoval. Ve své pozici moc dobře věděl, co je ten muž zač a jaké má styky. Na takovéto pofidérní schůzky má svůj aparát, svoji operativu, kterou může na případné setkání vyslat. Jiná věc by byla, kdyby jej Janoušek kontaktoval s tím, že on je jediný, kterému věří, a požádal jej o setkání, ale to zde nenastalo,“ soudí.
Podle něj ani nenastane žádné vyšetřování, které by Cícera mohlo sprostit mlčenlivosti. A částečně za to prý můžou osobní vztahy. „Ve vedení ÚOKFK je nyní pan Martinec, který byl panu Cícerovi na svatbě, takže dost pochybuji, že by se tím vůbec někdo zabýval,“ uzavřel zdroj redakce. Náměstek ÚOKFK Emil Kračmar, který je nyní ve stejné pozici jako v minulosti Cícer, se nechtěl ke stykům svého předchůdce nijak vyjadřovat, neboť má jen informace z médií.
V dubnu 2010 Cícer tehdy už ve vedení FAÚ po vyšetřování účtu Romana Janouška zkonstatoval, že podnikatel přišel k pochybným desítkám milionů korun, jež ležely na jeho účtu v Komerční bance, zákonnou cestou. Vyšetřování Janouškova účtu, na který přitekly neznámé peníze, začalo z podnětu samotné Komerční banky a daňové správy ČR.
Svého podřízeného se zastal sám ministr financí a z jeho vyjádření vyplývá, že k Cícerovi chová důvěru. “Jako ředitel Finančního analytického útvaru a zaměstnanec Ministerstva financí JUDr. Milan Cícer nikdy takovéto kontakty neměl. Nemám důvod pochybovat o tom, že v době jeho služebního poměru u Policie ČR vyplývaly podobné kontakty důsledně z jeho služebních povinností.“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Miroslav Kalousek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera