Profesor Tomský o hysterické ČSSD a ukradených majetcích

15.08.2012 19:21 | Zprávy

Církvím majetek nepochybně ukraden byl, proto by měl být i vrácen. Fakty to dokládá známý politolog, publicista a vydavatel Alexander Tomský. Pokud jde o vládní politiku, tak kabinet podle něho nejspíš nezná Lafferovu křivku, jinak by se v daňové oblasti choval úplně jinak.

Profesor Tomský o hysterické ČSSD a ukradených majetcích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog a nakladatel Alexandr Tomský

Tématem letošního léta jsou tzv. církevní restituce. Jak mezi různými odborníky, tak tím spíše mezi politiky jsou naprosto odlišné názory. Jedni říkají, že komunisté církvím majetek ukradli a musí být tedy vrácen, druzí míní, že majetek měly církve pouze ve správě, tudíž jim není co vracet, případně kritizují i finanční náhrady, které církve dostanou. Co soudíte o samotné podstatě onoho majetku, o který běží?

Samozřejmě, že byl majetek ukraden. Od samého počátku církve v Říši Římské (Pavel z Tarsu) byla církev chápána jako korporace, čili právnická osoba. Tím se západní křesťanství zásadně liší od ostatních civilizací, kde se nerozlišuje mezi státem a církví a to platí i o křesťanství v Byzanci, dnes Východní Evropě, kde je majitelem ortodoxní církve stát. Samozřejmě, že v době vrcholného středověku 11-14. století křesťanští panovníci i šlechta zakládali kláštery, (zvali do země cizí řeholníky) stavěli chrámy a podobně. Kláštery znamenaly ekonomický rozvoj a byly vlastně investicí, tak jako dnešní daňové pobídky a úlevy zahraničním firmám.

Nejlépe je tento problém vidět na československé pozemkové reformě, čili vyvlastnění (za náhradu) všech velkých statků z roku 1919. Kdyby byl skutečným vlastníkem panovník, nemohl by nový stát provést zábor. Reforma byla aplikována na jednotlivé právnické osoby tj. biskupství, kláštery, farnosti apod. Církev ztratila celkem 16 % půdy, ale v Čechách 25%. Bohužel v dnešním sporu jsou tak samozřejmá fakta účelově zamlčována nebo překrucována.

Jeden z příslušníků evangelické církve se podivil, že jejich církev dostane v rámci finanční náhrady přes dvě miliardy korun, ale neví prý za co, tvrdí, že jim moc majetku ukradeno nebylo a to, co bylo, už dostali zpátky. Jak nahlížet na tyto aspekty?

Katolická církev se zřejmě z ekumenických a politických důvodů rozhodla část své restituční náhrady ponechat ostatním církvím. Nezapomínejme, že u nás duchovní dostávají plat 19 000,- hrubého a evangelické obce jsou příliš malé, aby mohly podstatně přispět svým pastorům. Stát bude svůj příspěvek snižovat o 5% ročně během 30 let, až se dostane na nulu. Malé církve bez majetku by nebyly schopny sebefinancování.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo

Státní umělci? Prezident Petr Pavel podepsal vládní novelu zákona o podpoře kultury definující statu…