Akci moderoval prezident Václav Klaus a celý seminář se překlopil do ohnivé debaty o smysluplnosti eurozóny, Evropské unie a evropského projektu jako takového. Zatímco Dallara, který pracoval v minulosti i v administrativách amerických prezidentů Ronalda Reagana a George Bushe staršího či v Mezinárodním měnovém fondu, tvrdil, že jedinou cestou, jak jít vpřed a vyřešit dluhovou a ekonomickou krizi, je vytvoření evropské fiskální a politické unie, tedy Spojených států evropských po vzoru USA, Václav Klaus byl v naprosté opozici k tomuto názoru.
Plaťte, plaťte a plaťte a zachráníte velkolepý europrojekt
Dallara podporuje fiskální transfery a solidaritu mezi státy EU, v posledním případě finanční injekce pro Španělsko a jeho bankovní systém. Kolektivní solidarita států EU by měla podle něj obnovit narušenou důvěru investorů. Poukázal na to, že evropský sociální model je pro ekonomiku těžkým břemenem a je i jedním z původců vysoké nezaměstnanosti.
Upozornil i na nebezpečí mezigeneračního konfliktu souvisejícího s demografickou krizí. Jediným řešením podle něho je rozpočtová a politická unie, vytvoření jednoho státu, jinak EU a eurozóně hrozí rozpad. Podle něho je potřeba bojovat za několik desítek let trvající evropský projekt a současná cena není podle něho až zas tak vysoká, aby byl zachráněn tento podle jeho názoru velkolepý projekt. Kolektivním zájmem je podle něho podporovat cizí země. Klaus při tom kroutil hlavou. A občané ČR mu dávají za pravdu. V posledních průzkumech se většina občanů ČR vyjádřila, že by nyní hlasovala proti vstupu do EU.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík