Pochvaluje si pivo, které se vaří v Břevnovském klášteře a které se objevilo i na přehlídce mikropivovarů, která se konala na Hradě s názvem Pivo na Hrad! Pochvaluje si zvláště pivo Imperial Pilsner.
Zamiloval jsem se do dvacítky
„Ten se nepije, ten se skoro kouše. A ta vyváženost chutí a plnost, že se ani do velké pusy skoro nevejde. Člověk se nediví, že po jeho ochutnání prohlásil pan opat Siostrzonek, že se zamiloval do dvacítky,“ básní Jakl a dodává, že někteří pivopisci uvádějí, že tento klášter je prvním místem u nás, kde je doložena výrova piva. Avšak jiní pivopisci zase namítají, že zmínka o chmelu neznamená primát ve vaření piva, neboť chmel začaly přidávat do piva až právě kláštery a do té doby se do něj dávaly jiné přísady.
Jakl také upozorňuje, že podle některých záznamů byly výkony mnichů v přepočtu piva na hlavu velmi mužné. Přikládá to i tomu, že v chudé stravě mnichů bylo pivo vydatným příjmem živin. Některé kláštery přestály obléhání nepřáteli právě jen díky velkým zásobám piva.
„Pivo bylo pro mnichy bezpečné i ze zdravotního hlediska. Pivo převařené, navíc se živými kvasinkami, s aseptickým efektem chmelu a alkoholu dávalo choleře či úplavici mnohem menší šanci než podezřelá voda z dešťových cisteren,“ upozorňuje Jakl na to, že pivo je zdraví prospěšné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík