Kompenzace za amnestii? Ne, za neschopnost státních orgánů, oponuje Šťastný

08.01.2013 15:13 | Zprávy

Špičky TOP 09 přišly s nápadem, aby lidé, jichž se negativně dotkne novoroční prezidentská amnestie, byly odškodněni státem. Zatím se o tom diskutovalo při koaličním jednání, ve středu o tom má jednat vláda. Poslanec ODS Boris Šťastný souhlasí s myšlenkou kompenzace, ale nikoli za amnestii, ale za neschopnost státních orgánů.

Kompenzace za amnestii? Ne, za neschopnost státních orgánů, oponuje Šťastný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Ve středu projedná vláda případné odškodnění lidí, na něž negativně dopadne amnestie. „Pokud se prokáže, že rozhodnutím prezidenta Václava Klause o amnestii byla poškozena některá práva poškozených v příslušném trestním stíhání, měla by vláda najít kompenzační mechanismy,“ uvedl na brífinku po koaličním jednání místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Během jednání zástupců ODS, TOP 09 a LIDEM s tímto návrhem přišel předseda TOP 09 a prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg. Prezidentská amnestie bude ve středu hned prvním bodem jednání Nečasova kabinetu. Sám premiér a také ministr spravedlnosti Pavel Blažek mají pro vládu připravit zprávu o amnestii.

Stát by platil za neschopnost svých orgánů

„Má to smysl, ale ne jako kompenzace za amnestii, ale jako kompenzaci státu za vlastní neschopnost vyřešit kauzy v přiměřené lhůtě,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz poslanec ODS Boris Šťastný. Pokud jsou prý orgány státu tak neschopné, že nemohou v přiměřené době případy rozsoudit, tak je možné k nějaké kompenzaci přistoupit. „Ale odpovědnost za tyto kompenzace by nenesl kvůli amnestii Václav Klaus, ale ty orgány státu, které nebyly schopny případy v odpovídající době vyřešit,“ zdůrazňuje Boris Šťastný.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Právě vyšla Statistická ročenka 2024

22:03 Český statistický úřad: Právě vyšla Statistická ročenka 2024

Český statistický úřad dmes vydal Statistickou ročenku České republiky 2024. Jde již o 32. svazek ne…