Předseda KSČM Vojtěch Filip vedle kondolence rodině prvního polistopadového prezidenta Václava Havla upozornil na to, že u bývalé hlavy státu existoval velký rozpor mezi slovy a činy. Havla bral jako humanistu, ale: „Žel, ta slova o humanitě skončila u slov o humanitárním bombardování, takže ten rozpor mezi slovy a činy byl velký“. Těmito slovy připomněl Havlovu podporu vojenského zásahu proti bývalé Jugoslávii.
„Slušelo by se říci, že to znamená velice smutnou událost pro jeho blízké. Z politického pohledu je třeba říct, že Václav Havel byl úzce spjat s událostmi posledních dvaceti let. Jeho vliv na českou politiku ale vnímám velice kriticky. Zapříčinil, že situace v České republice je velice špatná. Umožnil nástup současné podoby vládnutí a negativně tak ovlivnil vývoj v zemi,“ říká pro ParlamentníListy.cz poslanec KSČM Stanislav Grospič.
Vše k tématu skon Václava Havla
Dobře věděl v roce 1989, že lidem neříká pravdu
Velice kriticky a negativně hodnotí Havlova prohlášení z roku 1989 i jeho kroky před rozpadem Československa. „V roce 1989 neříkal lidem pravdu. On velice dobře věděl, jaké politické a ekonomické změny se pro Československo chystají. Lidé věřili jeho slibům, ale on sliboval to, čím byl vázán těm, kteří pak v následujících letech stáli v čele společnosti,“ připomíná Grospič.
Za vinu dává bývalé hlavě státu i konec společného státu Čechů a Slováků. „Zcela pragmaticky dal průchod rozbití Československa včetně patetického gesta odstoupení a prohlášení, že s rozbitím nechce mít nic společného, a po půl roce už se ucházel o funkci prezidenta v samostatné České republice,“ konstatuje Grospič.
Zapomenout by se nemělo na „humanitární bombardování“
„Na rozdíl od glorifikace, která zaznívá celý den v médiích, tak je třeba vidět i druhou stranu a dát všechny činy na misky vah. A pak převládá to negativní. Stál u vzniku režimu, který uvrhl spoustu lidí do nezaměstnanosti. Na náměstích říkal ´Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností´ a nyní je bez práce tři čtvrtě milionu lidí,“ poukazuje pro ParlamentníListy.cz poslankyně KSČM Marta Semelová, jak se Havlovy sliby rozešly se skutečností.
„Zapomenout by se nemělo také na to, že zabíjení žen a dětí v bývalé Jugoslávii pro něj bylo humanitární bombardování. Nebo na jeho amnestie, kdy pustil spoustu vězňů, především recidivistů, následně se zvýšila kriminalita a zvýšil se výrazně i počet vražd,“ pokračuje komunistická poslankyně ve výčtu negativ zesnulého prezidenta.
Alespoň nepodepsal vyznamenání pro bratry Mašíny
Z Havlova politického života si vzpomene jen na dvě možná pozitiva. „Vnímal realitu kolem pokusů zakázat komunistickou stranu a neztotožnil se s pokusy těch, co o to usilovali. A za druhé pozitivum považuji to, že nikdy nepodepsal vyznamenání pro bratry Mašíny, proti tomu se postavil,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Semelová.
Odchod bývalého prezidenta Havla a jeho politickou dráhu nechtěl příliš komentovat další poslanec KSČM Miroslav Opálka. „Byl to prezident, osobnost, ale byl jiná krevní skupina, proto to nechci rozebírat. Chci zůstat slušný. Měl svá negativa, ale i pozitiva,“ připustil pro ParlamentníListy.cz Opálka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník