Kradou všichni hejtmani, naznačil Zeman. ČSSD je v krizi a Dienstbier je neschopný

24.05.2012 19:57 | Zprávy

Ohledně kauzy Davida Ratha omílá jezevec z Vysočiny Miloš Zeman opět nutnost přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku. Případ hodnotí jako chybu celého systému, která umožňuje hejtmanům, aby se obohacovali z veřejných zakázek. Mimo jiné i v tomto kontextu Zeman dost kritizuje vedení současné ČSSD.

Kradou všichni hejtmani, naznačil Zeman. ČSSD je v krizi a Dienstbier je neschopný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čestný předseda SPOZ Miloš Zeman

Měřeno počtem mediálních výstupů stojí kauza zatčeného poslance Davida Ratha na vrcholu žebříčku popularity. Avšak je to špatný systém, co umožňuje v udělování veřejných zakázek korupci. „Nejde jen o záležitost bývalého středočeského hejtmana Ratha, ale o systémovou chybu, která hejtmanům umožňuje, aby se obohacovali z veřejných zakázek. Jediný způsob, jak tomu zabránit, je přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku,“ řekl vlivný důchodce z Vysočiny ParlamentnímListům.cz. Ostatně ten zákon je jeho prioritou dlouhá léta.

Pro zloděje ani procento z lupu

„Nesouhlasím s názorem, který deklarovala ČSSD, že má být tento nelegálně získaný majetek zdaněn šestasedmdesáti procenty. Nevím, proč by si měl zloděj čtyřiadvacet procent ponechávat. Podle mě by přicházely v případě schvalování zákona do úvahy pouze konfiskace majetku, ale i nepodmíněné odsouzení,“ doplňuje Zeman. Ostatně návrh zákona o prokazování původu majetku měla předložit i vicepremiérka Karolína Peake, ale je ticho po pěšině. Vládní strany ODS i TOP 09 jej totiž odmítají.

Nejvíce tomuto nápadu větší strany koalice vyčítají, že je nesmyslný, populistický a administrativně náročný. „Řešilo by se to stejně jako v celé západní Evropě, kde důkazní břemeno není na finančních úřadech, ale na těch, co mají prokázat, jak k svému majetku přišli. Každý, kdo ho získal poctivě, to může snadno dokázat. Dědickou, darovací či jinou smlouvou. A ti ostatní ať se potí,“ hází do koše protiargumenty pravice Zeman.

Za opoziční smlouvy nic

Zeman reaguje i na časté námitky kritiků opoziční smlouvy, na jejímž základě byl v letech 1998 až 2002 předsedou jednobarevné menšinové vlády, že právě tehdy začalo masivní rozkrádání země. „Tito kritici by se měli seznámit s fakty. Pak budou vědět, že největší korupční aféry vznikly před a po opoziční smlouvě, nikoliv během ní. Vzpomeňte si na lehké topné oleje, a když se podíváme na aktuální vývoj, ani Rath nebyl nijak s opoziční smlouvou spjat,“ sdělil ParlamentnímListům.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V práci či domácí pohotovost. Na Štědrý den bude pracovat na 2150 zaměstnanců Skupiny ČEZ

19:10 V práci či domácí pohotovost. Na Štědrý den bude pracovat na 2150 zaměstnanců Skupiny ČEZ

Vánoční svátky jsou pro energetiky pracovními dny, elektřina a teplo totiž musí proudit neustále. Tý…