Lidstvo čekají nejhlubší společenské změny, řekl Filip. Odborníci souhlasí

20.05.2012 13:41 | Zprávy

Fakt, že lidstvo může stát na důležitém milníku svého vývoje, zaznívá v poslední době otevřeně z mnoha stran. Naposledy byla tato myšlenka vyřčena i na sobotním VIII. sjezdu KSČM. Šéf komunistů dokonce zdůraznil, že se světová ekonomika ocitla v bodě před katastrofou.

Lidstvo čekají nejhlubší společenské změny, řekl Filip. Odborníci souhlasí
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Vojtěch Filip - sjezd KSČM Liberec 2012

„Mezinárodněpolitická situace od minulého sjezdu naší strany zaznamenala nevídaně bouřlivý a pro Českou republiku negativní vývoj. Celkově se projevil rozvrácením stability a ohrožením bezpečnosti ve světě. Fukujamův konec dějin - nebo-li celosvětové vítězství idejí neoliberalismu - se opravdu nekonal. Právě naopak. Mírový rozvoj civilizace začal být výrazně,  jak dosud v mírových časech nikdy v minulosti, ohrožován radikalizací globálního kapitalismu. Ten prostřednictvím této ideologicky a ekonomicky vadné teorie – neoliberalismu zahájil velké tažení na likvidaci všech sociálních kompromisů minulosti, zejména kompromisů vzešlých z vývoje po druhé světové válce a bipolárního světa. Vývoj posledních měsíců, týdnů ukázal a každým dnem ukazuje, že současná celosvětová hospodářská krize dalece překoná krizi třicátých let, protože její součástí je totální krize morální,“ řekl ve svém projevu na sjezdu komunistů předseda strany Vojtěch Filip, který v sobotu své předsednictví úspěšně obhájil.

SLEDUJEME Liberecký sjezd KSČM

Podle Filipova projevu není potřeba silných emotivních slov, ale je nutno přisvědčit ekonomickým expertům a analytikům, kteří říkají, že světová ekonomika se po završení globalizace ocitla před katastrofou.

Filip: Je třeba radikální změna systému. Na křižovatce už jsme, dodává Dolejš

„Východiskem, neboli nápravou stávajícího stavu globálního ekonomického systému, je jedině radikální změna samotného systému nebo minimálně její výrazná regulace. Z toho plyne i závěr, který sdílím, totiž to, že lidstvo v nejbližší budoucnosti čekají nejhlubší společenské změny,“ řekl mimo jiné Vojtěch Filip na libereckém sjezdu strany.

Jeho spolustraník Jiří Dolejš na dotaz ParlamentníchListů.cz, zda souhlasí se svým předsedou, reagoval následně: „Svět i Evropa už na křižovatce je, nikdy už nebudou takové, jaké byly. Proto raději socializace než globální kasino – a nejprve reformní alternativy.“

Politologové varují před tím, jak ke změně dojde

Před časem o důležitém společenském milníku ve vývoji hovořili také politologové Jiří Pehe nebo Vladimíra Dvořáková. "Hrozím se toho, až lidé vyjdou do ulic, protože není žádná jiná únosná alternativa toho, co by mělo po tomto stávajícím systému následovat. Netroufám si odhadnout, co všechno se pak může stát a už teď si jen přeju, aby to, pokud je to vůbec možné, dopadlo dobře," vyjádřila se pro ParlamentníListy.cz politoložka.

A dodala, že podle ní už jsme v přímém přenosu svědkem rozpadu systému. "Nikdy jsem si nemyslela, že to budu moci takto rychle sledovat na vlastní oči i ve své zemi. Bojím se však toho, jak se bude hledat alternativa," přiznala tehdy své obavy z budoucnosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český letecký výrobce PBS Group si získává Americký trh

11:37 Český letecký výrobce PBS Group si získává Americký trh

PBS Group, český výrobce leteckých motorů, pokračuje v rozšiřování svých aktivit na světových trzích…