Blýskat na lepší časy se snížením byrokracie by se mohlo začít, pokud se za bernou minci vezme analýza stavu veřejné správy, kterou zpracovala speciální komise ministerstva vnitra. Ta podle zprávy, z níž citoval deník Právo, upozornila na byrokratičnost, netransparentnost i zpolitizovanost státních úřadů, které mnohdy ani nevědí, co mají vlastně dělat a proč.
Pracovní komise se k nebývale ostré kritice mířící do vlastních řad pustila v rámci vládou nařízené rozsáhlé analýzy stavu veřejné správy, která v současné době čeká na připomínky od ostatních ministerstev. „U některých agend už ani neexistuje relevantní celospolečenská potřeba či aktuální objednávka," šokuje jeden z poznatků analýzy.
Související: Státní správa je neefektivní. Za pár let zkolabuje, varuje odborník
Formální slučování úřadů kamufluje neochotu je rušit
Žádné změny ve stojatých vodách však ani po této analýze nečeká ekonom Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů, který se už léta zabývá na svých stránkách zveřejňováním státních úřadů, které by se měly zrušit. „Od této vlády ale žádné snižování byrokracie nečekám," konstatuje pro ParlamentníListy.cz Mach, že vznik komise i vytvoření analýzy je jen takovou hrou pro veřejnost.
Ani to, že analýza považuje za prioritu vypracování tzv. mapy veřejné správy, tedy detailního přehledu agend, které mají úřady vykonávat, nepovažuje ekonom za žádnou předzvěst lepších časů ve státní správě. „Teprve až se do parlamentu probojují strany, které budou chtít úřady nejen formálně slučovat, ale opravdu rušit, tak může ke snížení státního aparátu dojít," uvádí předseda Strany svobodných občanů.
Zůstanou jen takové úřady, jejichž existenci dokážou ministři obhájit
Podle něj už všechny strany, které se za dvě desítky let ve vládách vystřídaly, prokázaly, že si s přebujelostí státního aparátu poradit neumějí, a tak by tu šanci měly nechat jiným stranám. Trochu nereálně však vypadá představa, že kterýkoli ministr bude chtít méně náměstků, ředitelů odborů, ti zase pod sebou méně oddělení a jejich vedoucí méně podřízených pracovníků.
Podobně naivně vypadá i úvaha, že by se začaly rušit nejrůznější státní úřady, o jejichž náplni nemá běžný daňový poplatník ani ponětí. Přesto řešení podle Petra Macha existuje. „Až bude nějaký premiér schopen přijít na jednání vlády a říci ministrům, aby mu přinesli seznam podřízených úřadů a obhájili jejich existenci. Pokud by to ministři nedokázali, pak by úřady musely skončit," upozorňuje ekonom pro ParlamentníListy.cz na dosud nerealizovaný postup.
Nekonečný výčet zbytečných úřadů
„Proč mít třeba CzechInvest?" ptá se Mach po důvodu existence státní agentury, která vybraným podnikatelům rozdává dotace nebo investiční nabídky, když si to podle úředníků zaslouží. A ve výčtu zbytečných úřadů by mohl pokračovat dlouho, protože jejich zásoba je nekonečná a stále vznikají nové.
K věci:
- Kvůli EU máme zbytečné úřady, hořekují Češi
- Skokan (VV): Chceme odpovědnější a efektivnější státní správu
- Jak si žijí úředníci na ministerstvech: Až 263 tisíc měsíčně
Foto: Hans Štembera
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník