O Alternativě Zdola a její zastřešující iniciativě Spojenectví práce a solidarity často referují levicová média. Komunistické Haló noviny v pondělí dokonce s mluvčí SPaS Ilonou Švihlíkovou přinesly obsáhlý rozhovor na ekonomické téma. Kdo by to byl ale řekl, že právě ekonomické názory jsou jablkem sváru mezi Švihlíkovou a ekonomickým expertem KSČM Jiřím Dolejšem.
Iniciativa se proslavila svým sloganem Uvaříme vládu!.
Více zde:
- Spojenectví práce a solidarity: Uvaříme vládu!
- Levicoví aktivisté „ukecávali" poslance: Rozdávali letáky o konci světosystému
„To je snad jasné, že nestraník nedává stranická stanoviska," dodal Dolejš.
Podle informací ParlamentníchListů.cz ale Dolejš vede se Švihlíkovou již několik měsíců veřejnou polemiku. Naposledy se s ní dohadoval na stránkách Deníku Referendum.
„Paní Švihlíková je politolog, ale i neekonom by mohl přemýšlet jak by fungovala jakákoliv ekonomika bez péče o elementární konkurenceschopnost. To slovo není mantra, ale logické vyjádření schopnosti prosadit se na trzích," napsal oficiálně Dolejš v Deníku Referendum svou odpověď k článku Švihlíkové pod názvem Pakt Euro plus je minusem pro občany.
"Ano, já jsem se vyjadřovala k Paktu stability a Dolejš tam prezentoval velmi odlišné názory. Já ale do kuchyně komunistické strany nevidím, takže nevím, jestli to je jen jeho názor, nebo prezentuje i názor celé strany," přiznala koneckonců hádku i sama Švihlíková.
„My máme prostě jiné názory na určité ekonomické záležitosti," dodala k tomu pak s tím, že SpaS je jenom občanská iniciativa a nespolupracuje tedy úzce se žádnou politickou stranou.
Šéfka Suverenity jim nyní smrdí
Jak ale ParlamentníListy.ct zjistily, minimálně s jednou stranou v minulosti iniciativa spolupracovat chtěla a to se Suverenitou Jany Bobošíkové. I od Bobošíkové ale SPaS nyní dává překvapivě ruce pryč. „Paní Bobošíková skutečně přišla na první schůzku SPaS, ale nevím, jestli tam byla tehdy pozvaná. Jenže my jsme nakonec spolupráci se Suverenitou řekli ne," poznamenala k tomu Švihlíková.
SPaS totiž před nedávnem uskutečnil svou první ustavující schůzku a v ustanovujícím dokumentu nakonec deklaroval kromě jiného i to, co je pro sdružení nepřijatelné.
„Mezi to patří stále více vyhrocující se sociální problémy řešit způsobem populistické a xenofobní politiky, jako je například iniciativa D.O.S:T., v níž je Jana Bobošíková aktivní. SPaS to nakonec schválil, protože to je skutečně hranice, která je pro nás nepřijatelná. Ale jak se k tomu našemu ne paní Bobošíková postavila, tak to nevím, ale s aktivitami D.O.S.T. nechceme mít nic společného," doplnila k tomu Švihlíková.
Sledujeme Téma Akce D.O.S.T.
Bobošíková: Byla jsem tam pozvaná
Že by ale na ustavující schůzku Spojenectví Práce a Solidarita nebyla skutečně Bobošíková pozvaná, tak to popírá. „Pozváni jsme tam samozřejmě byli," namítla na to Bobošíková. „Na tu jejich ustavující schůzku jsem přišla společně s kolegyní Volfovou a kolegyní Morávkovou," řekla dále Bobošíková pro ParlamentníListy.cz.
Kroutí hlavou také na informaci, že SPaSu nevoní D.O.S.T. „Na ustavující schůzku SPaSu jsme byli pozváni dokonce až poté, co jsme podepsali manifest D.O.S.T. a naše aktivity byly v tu dobu už přitom dostatečně známé," namítla na to šéfka Suverenity.
„Domnívám se, že hodnoty jako práce a solidarita jsou hodnoty, které se naprosto kryjí s programem Suverenity. Paní Švihlíkovou jsem na post mluvčí SPaS dokonce navrhla já. Pravda ale je, že jsme se dohodli uvnitř Suverenity a nakonec i na jednání té iniciativy, že se v žádném případě nestaneme členy SPaSu," zmínila dále Bobošíková.
Suverenita se totiž prý obává toho, že SPaS začíná být jakýmsi „béčkem" socialistické Internacionály v České republice. „Že prostě SPaS se odklání od těch hodnot, se kterými my také souhlasíme, jako je práce a solidarita. Ovšem ty diskuse se tlačí k tomu, že je přece dobré být zapojen v celoevropském odborovém a socialistickém hnutí a ve všech jiných hnutích, které podle našeho názoru ovšem vedou EU do pekel," uzavřela Bobošíková s tím, že Suverenita bude i napříště podporovat všechny akce, které budou v ústavním rámci a povedou k ukončení této vlády.
SPaSu šéfují tři mluvčí: Neubert, Kavan a Švihlíková
Co je to ale vlastně zač, to Spojenectví Práce a Solidarity? Podle Švihlíkové sdružení vzniklo jako určitá „platforma koordinace akcí a příprav společných akcí, které jsou zaměřené na kritiku proti vládě"
Mluvčí SPaSu pak jsou kromě Švihlíkové ještě Milan Neubert, který zastupuje stranu SDS a Jan Kavan zastupující levicovou platformu ČSSD. Švihlíková pak má být do platformy jmenována za Alternativu Zdola.
SPaS údajně podporuje přes dvacet organizací a odborových svazů. Jsou mezi nimi například i aktivisté z Ne Základnám, Demokratická strana zelených (DSZ), Evropská levicová platforma ČSSD (ELP ČSSD) či Levicové kluby žen (LKŽ).
„V současné době další občanské iniciativy zvažují, zda se nějak chtějí ve SPaSu organizovat. Ta platforma je totiž poměrně volná, takže je otevřená jak politickým stranám, tak odborovým organizacím, či dalším občanským iniciativám," podotkla k tomu Švihlíková.
Program má být v manifestu
Sdružení by podle jejích slov nyní chtělo pracovat na „širším programovém zakotvení." Proto v těchto dnech členové sepisují „manifest", který by měl základní body programu shrnovat.
V minulých měsících se sdružení výrazněji do myslí lidí dostalo v souvislosti s akcí Uvařme vládu. Akce se snažila lidem vnutit myšlenku, že když 20. dubna v osm hodin večer zapnou všechny spotřebiče o výkonu tisíc wattů na dobu 15 minut, pak se to výrazněji projeví výkyvem odběru a podle toho se prý pozná počet lidí, kteří nesouhlasí s vládou Petra Nečase.
„Řada našich spoluobčanů se z existenčních důvodů bojí zúčastňovat demonstrací, proto jsme navrhli tento způsob protestu," odůvodňovali pak aktivisté nápad na své webové stránce. I tuto akci prý podpořila výrazněji Suverenita Jany Bobošíkové.
SPaS navíc nedávno vydal prohlášení a návrhy k řešení problémům Řecka. „Pokud se na něčem ve SPaSu neshodneme, tak každá organizace postupuje podle svého," dodala mluvčí Švihlíková, která je vedoucí katedry politologie a společenských věd na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů.
Související:
- Vláda bude čelit pokusu o vyslovení nedůvěry
- Vládu dnes zradí další poslanci. Uvidíte, překvapil Jandák
- Profesorka Dvořáková vládě: Přežijete. Ale bude vám to k ničemu
Akce ProAlt:
Tři dny do demonstrace. Odbory udělají jasněji
Odbory chtějí před protesty ještě jedno jednání tripartity. Vyhoví jim Nečas?
Kalousek štípl odbory: Nejde vám o lidi, děláte politiku
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová