Michek (NS-LEV21): Jaká je pravda o důchodové reformě?

30.04.2013 6:26 | Zprávy

Československý stát měl v minulosti zaveden fungující důchodový systém, do kterého přispíval skoro každý občan státu, který věděl, že na stáří má svůj důchod – penzi, zajištěnu.

Michek (NS-LEV21): Jaká je pravda o důchodové reformě?
Foto: Archiv
Popisek: NS - LEV 21

 

Důchody se pravidelně valorizovaly, protože peníze odvedené do důchodového fondu, se mohly použít pouze na výplatu důchodů. To ovšem platilo pouze do té doby, než Klausova vláda použila finančních rezerv uložených v důchodovém fondu k zaplácání děr ve státním rozpočtu. A od té doby každým rokem je důchodový fond v červených číslech a je noční můrou každého ministra financí.

Před několika dny premiér české vlády Petr Nečas vystoupil na tiskové konferenci, aby národu oznámil, že pokud občané nevstoupí do druhého pilíře penzijního systému, tak v budoucnu hrozí rapidní snižování důchodů, protože ubývá dětí a na důchodce, kterých bude přibývat, nebude mít kdo dělat. Dokonce ohlásil, že také on vstoupí do druhého pilíře penzijního systému, aby šel příkladem. Za tím účelem prý již konzultuje s odborníky, u kterého finančního ústavu má své vklady co nejlépe zúročit.

Autoři důchodové reformy kalkulovali s tím, že do druhého pilíře vstoupí cca 500 000 občanů, kteří část svého důchodového pojištění vyvedou do specielně zřizovaných důchodových fondů. Prozatím se do nich přihlásilo necelých 30 000 občanů, což je vlastně fiasko. O fondy není zájem, protože většina lidí si dokáže spočítat, že jsou pro ně nevýhodné. A proto vláda vyčlenila částku 20 miliónů korun na vysvětlovací kampaň, aby občany přesvědčila ke vstupu do druhého pilíře penzijní reformy. Svým způsobem jsou to vyhozené peníze, které mohly být použity ekonomičtěji.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: NS - LEV 21

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Plzeňští celníci zajistili chráněné mořské koníky v prodejně potravin

22:31 Celní správa: Plzeňští celníci zajistili chráněné mořské koníky v prodejně potravin

Lahev s chráněnými mořskými koníky nalezli plzeňští celníci v rámci své běžné kontrolní činnosti.