Ministr Chalupa: Největším znečišťovatelem není jenom průmysl, ale i doprava a domácnosti

15.03.2012 13:26 | Zprávy

Projev na 19. schůzi Senátu dne 15. 3. 2012

Ministr Chalupa: Největším znečišťovatelem není jenom průmysl, ale i doprava a domácnosti
Foto: Martin Kovář
Popisek: V Polygonhousu proběhla Výkonná rada ODS

Vážený pane předsedo, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři, dovolte, abych vám předložil návrh komplexní novely zákona o ovzduší, o ochraně ovzduší a na začátek řekl několik úvodních vět.

Víte, těžko lze pohledat v oblasti práva životního prostředí zákon, který by byl tak důležitý, jako je ochrana ovzduší. Také proto, že v ochraně ovzduší a ve stavu a kvalitě ovzduší má Česká republika pravděpodobně největší problémy z hlediska stavu a péče o životní prostředí v České republice. Slyšíme debaty na téma správy biodiverzity přírody atd., ale zdaleka ten problém není tak silný a tak významný, jako v kvalitě ovzduší.

Samozřejmě v oblastech, které jsou. Když se podíváme na celkovou imisní situaci v ČR za posledních 20 let, nepochybně platí teze, že došlo k výraznému zlepšení. Že došlo k výraznému zlepšení zejména u oxidu síry, že se zlepšily ostatní látky, ale pravdou je, že prach, zejména pak prach, zůstává problémem řady měst.

Já jsem si pro zajímavost nechal vytáhnout údaje o stavu regulací a upozornění v nejhůře zatížené oblasti České republiky, v Moravskoslezském kraji, a to dvou jeho regionech. Ostravsko-Karvinsku a Třinecku. A ty údaje za poslední tři topné sezóny ukazují jeden velmi důležitý faktor. Pravdou je, že v České republice dochází k poklesu jednotlivých látek, které znečišťují životní prostředí. Pravdo ale také je, že když se podíváte na srovnání těch 3 topných sezón a jejich dopadu na životní prostředí v konkrétních regionech ČR a pravděpodobně není pochyb o tom, že Ostravsko-Karvinsko a Třinecko patří k těm nejhůře zatíženým v České republice, byť je pravdou, že obdobná situace se dnes také objevuje v řadě míst severních Čech, a co je překvapivé, v oblasti prachu v podstatě v celé řadě větších měst nebo větších aglomerací v ČR.

Vývoj ukazuje, že postupně se dochází ke změně podmínek v tom, že jestli ještě před 2 – 3 lety stačilo vyhlášení upozornění a samým důsledkem pak již se nemusela vyhlašovat regulace ve skoro polovině případů, poslední dvě topné sezóny ukazují, že v podstatě žádný stav upozornění se neobešel bez následného vyhlášení regulace, a ta letošní zima ukazuje, že dokonce regulace přicházela v méně dnech, spíše v hodinách, od stavu, který byl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: senat.cz

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách

22:08 Lesy ČR: Obnova nádrží, nové tůně a revitalizace potoka v severních Čechách

Pět vodních nádrží obnovily Lesy ČR v severních Čechách v rámci programu Vracíme vodu lesu. Do příro…