Ministr Heger toleruje zabíjení dětí a smrt matek, hrozí se poslanci

25.03.2013 14:04 | Zprávy

ANKETA Petici proti registraci potratového přípravku Mifegyne (RU-486), který slouží k usmrcení dítěte do 9. týdne těhotenství, podepsalo již téměř 60 tisíc lidí. Proti přípravku se postavila i Česká biskupská konference a mezi jeho odpůrce patří i předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda, místopředsedkyně poslaneckého klubu TOP 09 Jitka Chalánková či poslanec ODS Jaroslav Plachý a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Ministr Heger toleruje zabíjení dětí a smrt matek, hrozí se poslanci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Leoš Heger

Všichni vyzývají ministra zdravotnictví a člena předsednictva TOP 09 Leoše Hegera, aby registraci přípravku zastavil. On se k tomu však nemá a přípravek spíše hájí, ačkoli se TOP 09 hlásí ke konzervatismu a křesťanským hodnotám. Poslanec Plachý v případě registrace přípravku plánuje ústavní stížnost.

Ohrožení matky: možnost šoku s rizikem smrti, infekce, trauma

Jitka Chalánková v dopise Hegerovi píše, že Zákon o umělém přerušení těhotenství požaduje, aby se zákrok provedl ve zdravotnickém zařízení, což u přípravku tak být nemusí. Podle Chalánkové by registrace přípravku porušila i trestní zákon.

„Jako lékařka si Vás také, vážený pane ministře, dovoluji upozornit na závažná rizika, která po požití mifepristonu ohrožují zdraví a někdy i život ženy. Jsou to časté a dlouhotrvající krvácení, možnost šoku s rizikem smrti, zvracení, bolesti břicha, nekompletní potraty, zvýšení možnosti mimoděložního těhotenství, snížení schopnosti imunitního systému bojovat s infekcí, vážné poškození plodu – pokud nedojde k jeho očekávané smrti. V neposlední řadě na možné a časté závažné psychosomatické dopady na ženu. Několik dní očekává úmrtí dítěte vlastní rukou a toto rozhodnutí nemůže vzít zpět. Ze zkušeností žen vyplývá, že trauma může být a bývá ještě horší než v případě chirurgického potratu. Stát, který čelí demografické krizi by měl místo liberalizace potratů hledat způsoby, jak podpořit ženy v rozhodnutí přijmout počaté dítě,“ napsala Hegerovi Chalánková.

Přípravek mimořádně nehumánním způsobem zabijí dítě

Podobný dopis napsala Chalánková i řediteli Státního ústavu pro kontrolu léčiv Pavlu Březovskému. Ten ji odpověděl, že v průběhu řízení se nemůže k věci vyjadřovat.

„Jsem proti registraci tohoto přípravku a opakovaně žádám pana ministra Hegera i vedení Státního ústavu pro kontrolu léčiv o neumožnění této registrace. Tento přípravek mimořádně nehumánním způsobem zabijí dítě a také může způsobit závažná poškození zdraví ženy po tělesné i duševní stránce. Pomoc rodinám a dětem patří mezi mé priority a ženám v obtížné životní situaci jsem k dispozici,“ řekla ParlamentnímListům.cz Chalánková.

Radim Ucháč, prezident Hnutí Pro život ČR, v souvislosti s peticí zdůraznil, že „naše země nepotřebuje nabízet další metodu zabíjení, ale probudit soucit s dětmi před narozením a nabídnout pomoc ženám v obtížné situaci“ a připomíná, že registrace přípravku je v rozporu i se současnými zákony, které vylučují, aby proces potratu probíhal mimo zdravotnické zařízení.

Církev se staví proti

„Členové České biskupské konference se znepokojením sledují obnovení snah prosadit, aby byl v České republice registrován a k vyvolávání umělých potratů povolen přípravek mifepriston, známý pod označením RU-486…Při nesprávné představě o jednoduchém zákroku, který spočívá jen v podání tablet, hrozí nebezpečí, že se budou ženy pro potrat rozhodovat ochotněji než v jiných případech. Jsme přesvědčeni, že je třeba rodinu podporovat, nikoli přispívat k její destrukci rozšiřováním možných způsobů umělých potratů. Žádáme, aby bylo od legalizace farmakologického potratu upuštěno,“ uvedl jménem ČBK Mons. Jan Baxant, předseda Rady ČBK pro zdravotnictví.

RU-486 je potratová pilulka, která byla po protestech široké veřejnosti v České republice už dvakrát odmítnuta. Poprvé v roce 1993, podruhé v roce 2005. Proto se nemůže legálně používat, třebaže ilegálně je na internetu k dostání. Mifegyne s účinnou látkou mifepriston je chemická forma potratu – usmrcení nenarozeného dítěte během prvních devíti týdnů těhotenství. RU-486 byl původní pracovní název.

Pět případů smrti kvůli bakteriální infekci

Žena dostane na gynekologii tablety mifepristonu, který ničí děložní výstelku zajišťující dítěti okysličení a výživu. Žena je následně odeslána domů. Po 48 hodinách dostane na gynekologii tablety misoprostolu (prostaglandiny) k vypuzení těla dítěte. Pokud krvácení začne doma, má se žena dostavit s tělem vypuzeného dítěte do nemocnice, aby bylo možné lépe ověřit, že nezůstaly zbytky tkání v těle matky. Po týdnu se žena musí dostavit ještě jednou na kontrolu.

V obou případech se schválení preparátu podařilo zabránit díky peticím a masovému odporu lidí. Před osmi lety se na petici proti registraci přípravku sešlo přes padesát tisíc podpisů občanů, které úřady nemohly ignorovat. V téže době navíc zároveň v zahraničí došlo i k pěti případům smrti na bakteriální infekci po použití tohoto přípravku. Francouzská společnost Exelgyn ji k registraci v ČR přihlásila pod názvem Mifegyne. A to přesto, že chemický potrat je v České republice nelegální.

Smrtící prostředek na hubení lidí podobně jako Cyklon B

„Už samo tvrzení, že RU-486 je ´lék´, je cynická lež;  lék, jak známo, je na nemoc, a gravidita nemoc není. To obchodníkům se smrtí nevadí, oni ´léčí´ graviditu způsobem sobě vlastním. Jen tuto ´léčbu´ nenazývají zabitím lidského zárodku, nýbrž ´přerušením´ těhotenství," kritizuje argumenty potratářů konzervativní publicista Ferdinand Peroutka ml., bývalý spolupracovník poslance KDU-ČSL Jiřího Karase. „Smrtící prostředek RU-486 je mimochodem vyvinutý stejnou firmou, která kdysi vyráběla Cyklon B (Hoechst AG vlastnící IG Farben),“ připomněl Peroutka.

Ochránci života mezi politiky se snaží zabránit registraci přípravku a oslovili ministra Hegera i další veřejné autority. Odpůrci potratového přípravku míní, že jeho registrace by byla nezákonná, a proto by měl ministr Heger zakročit. Kromě uvedeného dopisu poslankyně Chalánkové interpeloval ministra Hegera i poslanec ODS Jaroslav Plachý.

Podobně jako Chalánková upozorňuje, že registrace léku je nezákonná, neboť Zákon o umělém přerušení těhotenství č. 66/1986 Sb., (§ 7, § 8) požaduje, aby se zákrok - výkon - provedl v příslušném zdravotnickém zařízení. „Z dikce zákona je zřejmé, že je nezbytné, aby se v tomto zařízení provedl celý úkon, ne jen některá jeho část.  Z dokumentace k předmětným přípravkům vyplývá, že k vlastnímu přerušení těhotenství nemusí dojít ve zdravotnickém zařízení,“ píše Plachý s tím, že rovněž distribuce přípravku by porušila trestní zákon.

Ministr Heger poslanci Plachému na jeho interpelaci odpověděl tak, že registraci přípravku de facto hájí s tím, že stát legalizoval možnost potratu a tomuto přípravek naprosto vyhovuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zdravotnictví: Novela zákona umožní studentům pracovat dříve v nemocnicích

19:15 Ministerstvo zdravotnictví: Novela zákona umožní studentům pracovat dříve v nemocnicích

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje umožnit studentům vybraných zdravotnických oborů dřívější nástup…