Média vás často označují za kmotra. Věříte, že se někdy této nálepky zbavíte?
Nemyslím si, že by mě média označovala za kmotra. Spíše jsem zaznamenal v médiích, že mám být v komunikaci s některým z kmotrů. Přiznám se, že jsem se snažil bavit s novináři, jaká je jejich definice kmotra. Sám jsem zjistil, že i mezi novináři v tom panuje významný nesoulad a že ne všichni umí vůbec tento termín nějak definovat.
čtěte také: Kuba jmenován ministrem. Bývalý šéf Zimola: Je to pracovitý člověk
U nás na jihu Čech tento výraz často používají pro postavu Pavla Dlouhého. Ale pokud někdo z novinářů vůbec dokázal říct, co je to kmotr, tak uvedl, že je to ten, kdo není v politických funkcích a věci ovlivňuje ze zákulisí. Na to říkám, že pokud to vykládají takto, tak Pavel Dlouhý je členem Výkonné rady ODS, místostarostou Hluboké, kde obhajuje svůj mandát ve volbách již 16 let, a je třeba říct že úspěšně. Je také předsedou jihočeské agrární komory, tedy největší zemědělské komory v České republice. To jsou všechno velmi důležité veřejné funkce, které obhajuje v tajné volbě. Pokud tedy novináři říkají, že kmotrem je někdo, kdo není ve veřejných funkcích, tak já nechápu, proč do této skupiny zahrnují člověka, který je legitimně zvolen a zastává veřejné funkce a v jejich rámci uplatňuje svůj vliv.
Na pražské radnici došlo ke změně koalice. Jak se díváte na to, že koalici s TOP 09 vyjednal primátor Bohuslav Svoboda, aniž by měl mandát stranických orgánů, postavil je před hotovou věc a ty to schválily až následně? Nemůže to být nebezpečný precedens pro dění v jiných sdruženích ODS? A teď se neptám na váš názor na tu koalici jako takovou.
Já jsem spíše zastáncem toho, aby takové věci probíhaly v ODS standardně, tak jak mají. Neboť pokud se to děje nestandardně, tak pak už je pouze na médiích, komu zrovna fandí a zda si některé nestandardní kroky vykládají jako správné a pokud by je udělal někdo, komu nefandí, tak by je vykládaly jako špatné tajné noční dohody. Pokud takové dohody udělá někdo, komu zrovna média fandí, tak to interpretují jako velmi dobrý krok pro posun ve straně. Já jsem ale přesvědčen, že strana má své stanovy, své legitimní procesy, které by měla dodržovat. A to říkám bez jakéhokoli komentáře ke směru, ke kterému se to má ubírat. Vždycky je na konkrétním regionálním sdružení, aby byly nastaveny procesy a straničtí lídři je dokázali dodržovat. V politice totiž nikdo nereprezentuje pouze sám sebe a svůj osobní názor, ale reprezentuje stranu, která je tvořena členskou základnou, která prosazuje své návrhy na základě přijatých pravidel. Na toto by zodpovědný politik neměl zapomínat.
Psali jsme:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík