Mluvíte jak Sudeťák, utřel Zeman Schwarzenberga. Fanoušci knížete řvali a pískali

18.01.2013 21:50 | Zprávy

Druhé kolo prezidentské volby odstartuje za necelý týden a finalisté Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg se v pátek utkali v dalším duelu. Kandidáty tentokrát hostila TV Prima Family s moderátorem Janem Punčochářem. Akce byla v mnoha ohledech netradiční a došlo i na tvrdý střet.

Mluvíte jak Sudeťák, utřel Zeman Schwarzenberga. Fanoušci knížete řvali a pískali
Foto: Hans Štembera
Popisek: V divadle Hybernia se konala debata dvou finalistů prezidentské volby. Moderoval Václav Moravec

RockOpera v pražských Holešovicích hostila již druhý prezidenstký duel TV Prima Family, tentokrát se skutečnými finalisy první přímé volby prezidenta v českých dějinách. Narozdíl od čtvrteční debaty v ČT vedené Václavem Moravcem, dala Prima prostor v publiku dvěma rovnocenným táborům z řad příznivců obou kandidátů.

Začátek debaty se nesl v dost odlehčeném tónu. Probíralo se osobní vystupování, smysl pro humor kandidátů či možná náplň novoročního projevu. Součástí debaty byly i názory osobností, které oba kandidáty podporují, a s nimiž televize předtočila krátké ankety.

Zmíněné osobnosti mluvily i o tom, proč by se jejich favorit měl stát prezidentem. „Co v mysli, to na jazyku a neklame lidi,“ ocenil Miloše Zemana zpěvák Laďa Kerndl. „Je větší bojovník, bude se prát za věc Čechů, za naše národní zájmy. Je to člověk, který na Hrad patří,“ chválil Zemana František Ringo Čech.

Současná první dáma Livia Klausová narážela na to, že Schwarzenbergova manželka neumí česky: „Miloš Zeman prožil život v České republice, má vztah k naší zemi i k lidem, kteří tu žijí. Nechci, aby po mě na Pražský hrad přišla první dáma, která bude mluvit jen německy“.

„Nekrade, nelže, a když nemá co říct, raději mlčí,“ řekla o Schwarzenbergovi jeho podporovatelka Diana Kobzanová. „S každým mluví stejně, ať je to královna nebo děcko, které si přijde pro podpis,“ snažil se velebit knížete další jeho fanoušek Zdeněk Svěrák.

Masarykovská demokracie zakázala šlechtické tituly a omezila moc církve

Při slovech o demokracii došlo k prvnímu drobnému střetu. „Máme bohudíky demokracii, byť ne perfektní a musíme ji zdokonalovat,“ řekl stručně vicepremiér Schwarzenberg.

„Demokracie na rozdíl od Rakousko-uherské monarchie je spojena s Masarykovou republikou, která zákonem zakázala používání šlechtických titulů a výrazně omezila pozemkovou reformou, jak vliv šlechty, tak katolické církve,“ rýpl si za bouřlivého potlesku Zeman jak do původu svého soupeře, tak i do jeho vládního angažmá a schválení většinou lidí odmítaných církevních restitucí.

K nejtvrdšímu střetu však došlo v okamžiku otevření tématu Benešových dekretů a samotné osobnosti prezidenta Edvarda Beneše. Jakmile toto téma moderátor Jan Punčochář zmínil, ze Zemanova tábora se směrem ke Schwarzenbergovi ozvalo hlasité bučení.

Důvod je prostý. Ministr zahraničí totiž ve čtvrteční debatě ČT nepřímo označil Beneše za válečného zločince a tvrdil, že Benešovy dekrety už neplatí. „Nepřesně jsem se vyjádřil. Pozbyly účinnosti, platné jsou pořád,“ snažil se opravovat kníže.

Mluvíte jako Sudeťák a ne jako prezident!

„Nebýt této vaší vsuvky, v rámci přátelské diskuse bych nereagoval. Pan ministr včera označil Edvarda Beneše za válečného zločince, který patří před Haagský tribunál. Jako mírný protest proti tomuto výroku jsem si dal dnes na klopu českou vlajku,“ upozornil Miloš Zeman.

A kníže se snažil dál vysvětlovat: „Jen jsem řekl a to je pravda, že za obdobné činy se dneska bývalí politici či generálové dostávají právem před mezinárodní trestní soud.“

„Ne, tam jste naprosto jasně Edvarda Beneše jmenoval, takže nemluvíte pravdu. Nabízím sázku, pokud se prokáže, pokud pravdu nemluvím já. Jmenoval jste Beneše nebo ne? Ano nebo ne?!“ naléhal Zeman. „Pane ministře, do včerejška bych naprosto respektoval, že budete prezidentem ČR, ale ten, kdo označí jednoho z prezidentů Československé republiky za válečného zločince, mluví jako Sudeťák a ne jako prezident!“ válcoval soupeře drsně Zeman za pískotu a řevu knížecího týmu. Naopak z tábora Zemanových fanoušků, který byl během duelu celkově aktivnější, se opakovaně ozývalo skandování „Zeman na Hrad!“.

Kníže ani nevěděl, kdy byl Zeman premiérem...

Další pomyslný bič si na sebe vicepremiér Schwarzenberg upletl, když chtěl Zemanovi vyjmenovat některé jeho premiérské neúspěchy, třeba privatizaci Mostecké uhelné. „Nechci vás opravovat, ale Mosteckou uhelnou společnost privatizovala Tošovského vláda, prosím tedy o další příklad neúspěchu,“ odrazil útok Zeman.

Na to kníže reagoval, že sice Tošovského vláda privatizaci MUS realizovala, ale připravila ji vláda předchozí, tedy údajně Zemanova. To však Schwarzenberg neměl říkat, Miloš Zeman okamžitě opáčil, že jeho vláda nastoupila až po Josefu Tošovském, nikoli před ním. A knížeti jeho přešlap dali hlasitě najevo i Zemanovi fanoušci.

„A bylo by možná dobré zmínit i to, co pan Schwarzenberg jako první místopředseda vlády a předseda vládní strany TOP 09 udělal, pro co hlasoval a pro co nehlasoval. Pokud jde o zmíněné uznání nezávislosti Kosova, to rozhodně nepokládám za úspěch, naopak,“ přisadil si ještě Zeman.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…