„Není neoblíbenější politik než Kalousek, je problémem i pro vlastní stranu, jak by tedy mohl být lídrem pravice,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog Ladislav Mrklas.
Není pochyb, že Miroslav Kalousek, dlouhá léta významný a obratný politik, je na české politické scéně výraznou osobností, která v posledních dvou letech neměla výraznějšího soupeře ať už ve vládní koalici, nebo v opozici. Ale s nově zvoleným prezidentem Milošem Zemanem přichází do politiky silná osobnost s obrovskými ambicemi. „Protivníka neměl Kalousek v prezidentovi Václavu Klausovi, protože se nestřetávali v hodnotách, oba se hlásili ke spektru mezi konzervatismem a liberalismem. Ale Miloš Zeman je sociální liberál, v mnoha ohledech se s Kalouskem budou střetávat mnohem výrazněji,“ upozornil ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček.
Vymezovat se proti prezidentovi může být výhodné
A taková situace může paradoxně Miroslavu Kalouskovi prospět. „Proti Miloši Zemanovi bude atraktivní se vymezovat s cílem sjednotit pravici a stanout v jejím čele. Pro Kalouska bude výhodné, že je ODS v současné době slabá. Doufá, že budoucí střet se Zemanem může zastínit jeho politickou minulost, chování v kauze letadel Casa nebo proti policejnímu prezidentovi,“ soudí Kubáček, co může Kalouskovi v jeho snahách přeskočit ODS pomoci.
Taktika Mirka Topolánka proti Jiřímu Paroubkovi může znovu uspět
Kubáček upozorňuje, že s příchodem Miloše Zemana může dojít k přeskupování na politické scéně. „Bude vznikat protiprezidentská koalice, vedle toho se objeví subjekty, které budou vyhledávat styl politiky Miloše Zemana,“ je přesvědčen politolog. Kalousek se prý pokusí o stejnou taktiku, jaká uspěla v případě Mirka Topolánka a jeho ODS, když vyburcoval před sněmovními volbami veřejnost proti šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. „Pokusí se o stejnou taktiku – rozdělit společnost. Bude se snažit vytvořit dojem, že sněmovní volby nejsou o něm, ale o tom, proti komu vystupuje. Bude doufat, že pod společný prapor může přilákat těkavé voliče, kteří podpořili v prezidentské volbě Karla Schwarzenberga, sympatizanty Václava Havla, a kvůli tomu vystrčí líbivou tvář Karla Schwarzenberga,“ prohlásil.
Ale podle politologa Mrklase je už Schwarzenbergův potenciál z přímé volby prezidenta pro TOP 09 z velké části pryč. Během prezidentské kampaně sice Miroslav Kalousek zmizel takticky veřejnosti z očí, ale podle Mrklase „den poté udělal několik kroků, kterými Schwarzenbergův potenciál začal rozbíjet“. „Přišel s ultimáty, která by mohla vést k rozbití vládní koalice a k předčasným volbám,“ vysvětlil, kvůli čemu TOP 09 navzdory úspěchu svého předsedy strany začala ztrácet sympatie veřejnosti. Strana začala požadovat, aby nově připravovaná koaliční smlouva obsahovala závazek, že se Česká republika připojí k evropskému fiskálnímu paktu, který by v jejím podání pomohl stabilizovat naše veřejné finance.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová