„Tady je jako v márnici," poznamenal rozzlobeně jeden z důchodců v bazilice svaté Markéty v Břevnovském klášteře v Praze a klepal se dál zimou. V tu chvíli se již kostel začal plnit lidmi. Zanedlouho totiž začala zádušní mše za jednoho z nejúžasnějších autorů protestsongů Karla Kryla. Politici o něm rádi hovoří jako o člověkovi, který vývoj naší země tušil již před dvaceti lety. Nikdo z těch vysoko postavených politiků, až na Pavla Bělobrádka, však ve čtvrtek večer nedorazil.
Bělobrádek o Krylovi
ParlamentníListy.cz vyzpovídaly šéfa KDU - ČSL a místopředsedu vlády Pavla Bělobrádka již před vstupem do baziliky. K odkazu „básníka s kytarou" řekl toto: „V roce 2009 jsem o tom napsal blog. I dnes může být zrcadlem mnohým z nás. Článek jsem nazval ,Co v nás zbylo z Karla Kryla, třicátníci?'. V době revoluční a porevoluční jsem jako třináctiletý vnímal jeho písničky. Postupem doby upadal v nemilost, protože byl rebelem proti neoliberálním přístupům, a dodnes se ukazuje, že měl v mnohém pravdu. Přestože nebyl vzorným katolíkem a zůstal rebelem anebo půlkacířem, jak se o něm psalo, tak pořád byl člověkem, jehož dílo bude stále aktuální. Vždy šel ke kořenům problému a uměl popsat hlavní nešvary společnosti, které jsou pořád stejné a zůstávají. Je dobré si je vždy uvědomit."

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský