Dlouho očekávaná právní úprava má zajistit efektivnější vyrovnání majetkových vztahů zejména v případě staveb veřejné dopravní a technické infrastruktury. „Jde o změnu podmínek vyvlastnění, tedy podrobnější úpravu toho, jak získat potřebná práva dohodou a vyvlastnění tak předejít,“ uvedl po jednání vlády premiér Petr Nečas. Vyvlastnění má být až poslední možností. Návrh pak obsahuje podrobně popsané postupy, zejména výčet náležitostí smluv či nutnost přiložení znaleckého posudku.
Jedním z cílů zákona je také zabránit spekulacím s vyvlastňovanými pozemky, kterému stávající úprava účinně nečelí. Návrh proto počítá s takovým nastavením pravidel, která možnosti spekulace s pozemky zabrání. „Návrh zákona, se kterým přišlo ministerstvo pro místní rozvoj, odpovídá modelu západoevropských zemí, například německému. To není nějaké vynalézání kola,“ řekl na středeční tiskové konferenci premiér Nečas. Výše vyvlastňovaného pozemku či stavby by se tak měla stanovovat v době jeho ocenění za účelem vyvlastnění. Podle návrhu nebude přihlíženo ke zhodnocení či znehodnocení pozemku stavbou, která na něm má vzniknout. Už tak nebude rozhodovat právní stav pozemku
daný územním rozhodnutím nebo regulačním plánem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.