„Obyvatelům Čimelic se v souvislosti s tancovačkou touto cestou omlouvám,“ řekl dnes premiér Petr Nečas a zmínil, že jeho výroky v tomto týdnu byly nešťastné.
O co jde? Premiér totiž při své čerstvé kritice ministra zahraničí Karla Schwarzenberga řekl, že šéf diplomacie by měl zvažovat své projevy, neboť to nejsou výroky "z vesnické tancovačky někde v Čimelicích". Nečas zmiňoval Čimelice v narážce na fakt, že právě v této obci nedaleko Písku vlastní Schwarzenberg zámek. Ministra Schwarzenberga pak také označil za líného člověka, který nic nedělá, nehájí zájmy Česka a je "spíš ministrem v zahraničí než ministrem zahraničí".
Schwarzenberg, který v úterý odletěl na čtyřdenní pracovní cestu, před odjezdem totiž označil Nečasův postoj ke smlouvě o fiskální unii na summitu EU slovy, že poškozuje Českou republiku. Podle ministra zahraničí je ale také možné, že Nečas "to dělá jen napínavé, aby se prokázal jako veliký borec" a ČR se nakonec ke smlouvě o rozpočtové kázni zemí eurozóny v březnu připojí. Již před časem pak Schwarzenberg prohlásil, že jeho strana by nemohla zůstat ve vládě, která by Česko vedla mimo hlavní evropský proud.
Starosta Čimelic se urazil
Zatímco ale Schwarzenberg se nemohl nijak ohradit proti Nečasově "tancovačce" pořádně se mezitím naštval starosta jihočeských Čimelic, který dokonce napsal otevřený dopis. Právě proto se dnes asi Nečas ve sněmovně omluvil, ale jeho přestřelení prý není jen na jeho straně: On má ale tu elementární sebereflexi, že to přizná.
„Já odpovím velmi otevřeně: poškozuje nás to, ano máte pravdu,“ odvětil také Nečas dnes ve sněmovně na dotaz místopředsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka. Ten se totiž premiéra otázal, jestli si vůbec uvědomuje, že nás tyto věci poškozují v zahraničí.
„Já ten způsob komunikace považuji za nešťastný a chybný, ale já mám elementární sebereflexi… a považuji za povinnost se veřejně omluvit, a to obyvatelům Čimelic v souvislosti s tancovačkou,“ řekl také Nečas a zmínil, že jeho postoj na summitu EU v Bruselu je legitimní a že se od pozice Česka a od svého svého mandátu schválených vládou neodchýlil na evropském summitu ani o milimetr. Je ale prý otázka, zda to mohou říci všichni ministři, když stanovisko je závazné i pro ně.
Zaorálek má dle něj pravdu v tom, že jejich komunikace zemi poškozuje. "Říkám to vědomě jako spoluautor komunikace, kterou jsem nevyvolal ani nespustil," poznamenal Nečas a pak také trochu zavtipkoval: "Panu starostovi bych chtěl vzkázat, že jeho pozvání na tancovačku přijímám."
Drábka neodvolá, situace se lepší
Jak jsme výše uvedli, Nečas byl také pod palbou jiných sociálních demokratů a to předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky – ten chtěl vědět, zda Nečas odvolá ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Poslanec Jeroným Tejc pak ťal do premiéra kvůli odměnám na Úřadu vlády.
Statisícové odměny se podle Nečase vyplácely i za vlád ČSSD. Například David Rath (ČSSD) před odchodem z funkce ministra zdravotnictví nechal svým spolupracovníkům vyplatit půlmilionové odměny, podotkl premiér. "Nikdy jsem vás neslyšel, že byste tyto odměny kritizoval a odsuzoval," řekl Nečas Tejcovi a označil tak dotaz za pokrytectví.
„Více než 20 osob mělo podobné odměny, přesto je řešena stále dokola jediná osoba. Ona měla druhé nejnižší odměny, je to účelová záležitost,“ zopakoval předseda vlády a upozornil, že nezveřejnění odměn si „dovolil“ také hejtman Jihomoravského kraje, což je oranžový Michal Hašek. „I on reagoval, že by zneužil funkci, kdyby do práce právníků zasahoval," řekl. Také připomněl, že odměny na Úřadu vlády nyní oproti jiným rokům klesly o 21 milionů korun.
Ministra Drábka prý ale neodvolá, situace na úřadech práce se totiž podle něj již pomalu lepší a tak i bouřlivé období na úřadech určitě rychle skončí.
„Já nemám důvod mít nedůvěru v ministra práce a sociálních věcí, ale na druhou stranu si vážím pracovníků úřadů práce - bez jejich práce by to totiž nešlo zvládnout,“ dodal kromě jiného k této záležitosti Nečas.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb