Dětské pleny zařadila vláda do vyšší sazby a zvýšila tak jejich zdanění ze 14 na 21 procent. Poslanci schválili také zvýšení daně z převodu nemovitosti ze tří na čtyři procenta. Schválili zrušení slev na dani pro živnostníky a zvýšení daně z příjmu fyzických osob z 15 na 22 procent pro lidi s příjmy nad čtyřnásobkem průměrné mzdy. Došlo též ke zrušení stropu pro placení zdravotního pojištění.
Liberální ekonom a předseda pravicové Strany Svobodných občanů Petr Mach se zlobí. Podle něho by měla vláda dělat pravý opak.
Vláda odírá lidi, a tím dusí ekonomiku
„Vláda odírá lidi, a tím dusí ekonomiku. Vláda by měla daně naopak snižovat a místo jejich zvyšování rušit zbytečné úřady a škrtat nespravedlivé dotace, které jsou ve prospěch jedněch a na úkor druhých,“ řekl ParlamentnímListům.cz Mach.
„Zvyšování daní vede často spíše ke snížení daňového výběru. Zvýšení zdanění dětských plen z 14 na 21 procent je zvláště necitlivé a zvýšení daně z převodu nemovitosti znamená opakované zdanění, ochromení trhu s bydlením a tím sníží jeho pružnost, důležitou k hladkému fungování trhu práce a řešení mnoha těžkých životních situací, to je zvlášť odsouzeníhodné,“ dodal Mach.
Druhý pilíř – dobrý byznys pro penzijní fondy
Tzv. penzijní reforma, kterou také schálil parlament, bude podle Macha znamenat prohloubení deficitu státního rozpočtu, byznys se zaručenými maržemi pro nové penzijní fondy a nemožnost z fondů vystoupit pro ty, kteří se do nich jednou zapíší.
„Důchodová reforma-druhý pilíř je ekonomický nesmysl, když už dobrovolné penzijní připojištění zdárně funguje, je to jen byznys pro soukromé fondy a odbytiště pro vládní dluhopisy,“ říká Mach.
„Pravicová“ Nečasova vláda zvyšuje daně jako nikdo před tím
Před volbami ODS i TOP 09 slibovaly, že nebudou zvyšovat daně. Mach upozorňuje, že ve skutečnosti je zvyšují jako nikdo před tím. Nejprve od roku 2010 zvýšily vládní strany daň z příjmu fyzických osob o 1200 korun ročně (nazvali to „povodňová stokoruna“). Pak zavedly srážkovou daň 15 procent z úroků ze stavebního spoření. Zavedly nejprve zdanění důchodů pro důchodce s celkovými příjmy nad trojnásobkem průměrné mzdy a nyní chystají zrušení slevy na dani z příjmu pro všechny pracující důchodce.
Dále vláda zavedla 50procentní daň z podpor ke stavebnímu spoření. Zvýšila dálniční poplatek pro osobní auta z 1200 na 1500 korun a mýtné pro nákladní vozy zvedli o čtvrtinu. Vládní politici zvýšili sazby daně z cigaret z 2,05 korun na 2,10 korun/kus a volného tabáku z 1340 na 1400 korun na kilogram.
Pro řidiče jezdící na plyn zavedli od 1.1.2012 daň ze stlačeného zemního plynu ve výši 500 korun za tunu. Zvýšili spodní sazby DPH z 10 procent na 14 procent u potravin, léků, tepla, vody, dopravy, knih a dalších položek. Zavedli 32procentní daň z povolenek na emise při výrobě tepla a elektřiny. Chystají zavedení daně z vína 10 korun za litr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík