Německé firmy se prý bojí korupce v Česku. Přečtěte si celou pravdu

12.04.2013 21:01 | Zprávy

Má se Česko bát, že už nebude ve střední a východní Evropě nejvíce atraktivní zemí pro německé investory? Jeho top pozice je prý ohrožena, uvádí v českých médiích Hannes Lachmann z Česko-německé obchodní a průmyslové komory s odvoláním na průzkum mezi německými firmami. Důvodem, proč prý Slovensko šlape Česku na paty, je ten, že se u nás ještě zhoršila situace v oblasti korupce a kriminality, což němečtí investoři považují za jeden z hlavních problémů.

Německé firmy se prý bojí korupce v Česku. Přečtěte si celou pravdu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

„Pokud jde o korupci a právní prostředí, myslím, že bude v těchto dvou zemích porovnatelné,“ je přesvědčen ekonom Jiří Cihlář.

Slovensko na tom není lépe než my

Šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a generální ředitel SINDAT GROUP Karel Havlíček tvrdí, že je to jen hra se slovy nebo projev nějaké okamžité nálady německých podnikatelů. „Jsem přesvědčen a stojím si za tím, že Slovensko na tom není lépe než my,“ řekl ParlamentnímListům.cz.

Německé firmy kritizují nízkou transparentnost při zadávání veřejných zakázek, slabou efektivitu státní správy, ale i problém politické stability či vymahatelnosti práva. Ale Havlíček ujišťuje, že u nás není větší korupční prostředí než na Slovensku, ani nejsme v horší ekonomické pozici. „Jsme hodně vyrovnané, navíc na sobě závislé regiony,“ konstatuje. Obě země jsou také členy Evropské unie, Slovensko i členem eurozóny. Ekonom Cihlář tvrdí, že pokud jde o porovnání se Slovenskem, i když nemáme euro, pořád je u nás infrastruktura i jazyková vybavenost o něco lepší než u našich sousedů.

Slováci mají euro, my máme lepší polohu a vzdělané a pracovité lidi

Podle Havlíčka fakt, že Slováci mají euro, může být pro některé investory lákavý, protože to mohou cítit jako trochu stabilnější měnu nebo protože obchodování je tak pro ně jednodušší. „Oni se na to dívají zásadně pragmaticky, obchodně. A když se na to podíváte obchodně, vidíte, že naše prostředí je stabilní, je tu vzdělaná pracovní síla, stále levnější než v Německu, je tu solidní podpora v oblasti výzkumu, což je pro ně důležité, protože jsou technologicky a průmyslově laděni, jsou tady kvalitní technické univerzity, což je ovšem i na Slovensku. Klasický německý podnikatel vidí ty trhy podobně,“ uznává Havlíček, ale přece jen vidí i výhody, které má Česko pro německé podnikatele. „Český trh je pro ně trochu blíž, geografická vzdálenost z Mnichova nebo Berlína k nám je prostě kratší než na Slovensko, už jen z tohoto pohledu si myslím, že Česko vnímají o fous lépe,“ poukazuje na jednu z výhod zástupce malých a středních podnikatelů. Ujišťuje, že jsme stále velmi vyhledávaným teritoriem pro spolupráci. „Máme dobrou polohu, jsme v centru Evropy, jsme poměrně vzdělaným a pracovitým národem, máme solidní jazykové vybavení, domluvíme se německy a anglicky, a máme docela dobrou tradici. Když se to sečte a podtrhne, tak jsme na tom ze světového pohledu velmi dobře a z evropského pohledu, protože to je obrovsky silné teritorium, poměrně dobře. Vůbec bych neházel flintu do žita, naopak můžeme se pochlubit, že výsledky našich firem jsou dobré. Daří se Škodovce, malým firmám v oblasti nanotechnologií – to jsou dobré příklady,“ poukazuje na úspěšné podniky.

Výhodný daňový systém už u našich sousedů neplatí

Jiří Cihlář uvedl, že Slovensko v minulých letech lákalo zahraniční firmy na daňový systém, který byl pro firmy značně výhodný. „Ale na konci roku byla zvýšena sazba daně z příjmu firem z 19 na 23 procent. Já si myslím, že se investoři budou ze Slovenska spíš odsouvat, například k nám,“ míní analytik. Je ovšem otázkou, jak dlouho u nás vydrží, pokud vyhraje i v České republice sociální demokracie, protože také plánuje, že firemní daně zvýší. „Uvidíme. Ale když jsem viděl poslední mítink ČSSD, účastnil se ho slovenský premiér Robert Fico a přednášel tam svoji reformu, tak myslím, že bychom se něčeho podobného mohli dočkat i u nás,“ potvrdil pro ParlamentníListy.cz Cihlář.

Česká ekonomika padá, na Slovensku roste, i když jen mírně

Němečtí podnikatelé se také obávají, že česká ekonomika bude stagnovat. „Naše ekonomika padá, meziroční propad je 1,7 procenta hrubého domácího produktu, slovenská ekonomika na rozdíl od nás pořád ještě roste, i když mírně. Slovensko táhne nahoru export aut díky zahraničním automobilkám, které na Slovensku podnikají, ale už také začínají výrobu omezovat. Za to může víc faktorů, nejen zvýšení firemní daně, ale také klesající poptávka po autech v celé Evropě,“ vysvětlil Jiří Cihlář. V České republice prodej aut stejně jako vývoz už v posledním půlroce klesá.

Začínají chybět lidé s technickým vzděláním

Čím může být Slovensko pro německé firmy ještě lákavé? Například nižší průměrnou mzdou než v Česku. „To pro ně může být také zajímavým faktorem,“ připouští Cihlář. Ale německé firmy, které působí v Česku, si pochvalují hlavně produktivitu, kvalifikaci a vzdělání českých zaměstnanců. Právě dobří zaměstnanci patří mezi faktory, které jsou pro ně u nás nejdůležitější. Ale představitelé Česko-německé obchodní a průmyslové komory upozorňují, že brzy hrozí akutní nedostatek odborných pracovních sil. Důvodem je nejen demografický vývoj, ale také slabý zájem o střední školství a učňovské obory. Začínají chybět lidé se strojírenským a dalším technickým vzděláním.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Profesionální a dobrovolní hasiči jednali o společné budoucí strategii

7:14 HZS: Profesionální a dobrovolní hasiči jednali o společné budoucí strategii

Zástupci vedení Ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR se seš…