Sněmovna už není tvořena jen pěti stranami, které tam podle výsledků voleb z května předminulého roku chtěli voliči vidět. Spolu s nimi už v dolní komoře parlamentu figuruje NS-LEV 21 Jiřího Paroubka, z Věcí veřejných vyobcovaní tři poslanci, z ODS vystoupivší Michal Doktor a k nim nově přibude platforma zaštítěná vicepremiérkou Karolínou Peake. A štěpení na další frakce a skupinky může pokračovat klidně další dva roky.
„To můžeme vidět třeba v jižních demokraciích, že se tam během volebních období odštěpují různé frakce a zakládají se nové strany či jejich platformy. Ale ve stabilních demokraciích typu skandinávských či v Německu bychom se s tím nesetkali,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Jiří Pehe, že něco takového není součástí politické kultury.
Pro stabilní demokracie je přeběhlictví nepředstavitelné
„Ve stabilních demokraciích si nikdo nedokáže představit, že by se nechal zvolit za nějakou stranu a pak si za půl roku vytvořil v rámci svého mandátu, který získal díky velkým finančním nákladům té strany na volební kampaň, v níž přitom obhajoval její program, že by si založil nějakou jinou stranu,“ tvrdí Pehe s tím, že buď zvolený zákonodárce dokončí mandát za stranu, za níž byl zvolen, nebo odejde z parlamentu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník