Vše začalo v červnu 2009, když Monika jela pro kamarádku, aby jí odvezla domů. Při policejní kontrole musela absolvovat dechovou zkoušku, při první byla naměřena hodnota 0,40 promile, při druhé 0,45 promile. Okamžitě jí byl zabaven řidičský průkaz. Vzhledem k tomu, že nepila, požádala o krevní zkoušku na obsah alkoholu v krvi. Policisté ji ale na odběr krve nechtěli odvézt, přestože na to měla právo podle zákona o policii. Naštěstí s ní byli dva svědci a ti policii nakonec donutili, aby ji na krevní test odvezli. Ten byl podle očekávání negativní.
Další příběhy ZDE
Přesto s ní bylo zahájeno řízení o přestupku a karlovarský magistrát a krajský úřad spustily úřední mašinerii, která výsledek negativního testu, ani odvolání obviněné a protest proti nezákonnosti řízení o přestupku, vůbec nebrala v úvahu. Řízení bylo vedeno nezákonně dlouho (celých deset měsíců) a s úkony, nemajícími oporu v zákoně. Poté zase bylo protahováno vydání řidičského průkazu, takže ho nakonec neměla jedenáct měsíců, i když byla potrestána zadržením „jenom“ na šest měsíců.
Naopak podnikatel Roman Janoušek minulý týden nadýchal po zadržení policisty 2,2 promile, naboural, přejel řidičku a přesto řidičským průkazem disponuje. Průkaz totiž neměl u sebe a policisté mu jej nemohli odebrat.
Vše k tématu Janouškovy odposlechy
Kromě desítek žádostí a odvolání proto podala také stížnost na nečinnost v řízení. Monika v ní poukazovala na to, že řízení bylo zahájeno bez zákonného základu, došlo k porušování správního řádu, atd. V průběhu šetření se mimo jiné ukázalo, že s výsledky dechové zkoušky bylo manipulováno a policisté ji neudělali podle policejní metodiky.
Vyslyšena nebyla ani její žádost o vrácení řidičského průkazu, v prosinci téhož roku ji karlovarský magistrát zamítl a naopak oznámil, že do řízení přibral znalecký ústav. V tom okamžiku už Monice došla trpělivost a podala trestní oznámení na trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby, v němž argumentovala zásahem do svých osobnostních práv, zadržení řidičského průkazu a vedení celého řízení bez zákonného podkladu.
2010 – další kolo
Vzhledem k tomu, že si za svého zmocněnce zvolila svého přítele, zkušeného karlovarského podnikatele Františka Volfa, neponechala nic náhodě a na svoji obranu nasadila všechny možnosti, včetně dopisu senátorovi Janu Horníkovi (STAN), který se o celém případu informoval u tajemníka karlovarského magistrátu Jakuba Kaválka, nebo stížnosti, adresované Oldřichu Kužílkovi z obecně prospěšné společnosti Otevřete.cz. Ani tato korespondence, přes aktivní kroky senátora Horníka a Otevřené společnosti, nic nevyřešily, a tak nastalo další kolo, které se táhlo celý další rok 2010, kdy nevinná řidička navíc musela zaplatit pokutu ve výši 13 a půl tisíce korun. Když opět neuspěla na karlovarském magistrátu, ani na krajském úřadě, podala žalobu proti jejich protiprávnímu rozhodnutí. A uspěla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová