„Cíl číslo jedna je odpad vůbec netvořit. Cíl číslo dva je využít maximum odpadu, který vytvoříme. Chtěli bychom se dostat až k padesáti procentům recyklovaného odpadu. To už se daří v Olomouci,“ poznamenal v úvodu Chalupa. Problém je podle ministra především v tom, že extrémně skládkujeme. Přesto podle ministra jednoznačně platí, že český vlak recyklace jede. „Jede možná pomaleji, než bychom si přáli, ale jede".
V Evropě se daří recyklovat 70% odpadků
Může si Česko vůbec dovolit zakázat skládkování? Podle ministra by se tak mohlo stát mezi lety 2023 až 2024. Pak je třeba také stanovit poplatky za skládkování. A nakonec je třeba stanovit, komu poputují takto vybrané peníze. Obcím, krajům, či komu? „Moje ambice je mít do konce tohoto volebního období celou odpadovou legislativu, prozradil v pořadu Chalupa. Do deseti let by pak v Česku mělo skládkování zkrátka odzvonit.
Miko však prohlášení ministra zpochybňoval. Nakládáním s odpady se totiž zabývala vláda Jana Fischera, v níž působil právě Miko, již v roce 2009. Ve Vlámsku v Belgii, kde Miko již delší čas žije, se daří recyklovat více než padesát procent odpadů, dokonce i více než sedmdesát. Jak je to možné? Lidé jsou totiž nuceni nakupovat velmi drahé pytle na netříděný odpad, což je značně motivuje ke třídění odpadků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp