Splátky za aquapark přišly radnici dosud na téměř 30 milionů korun ročně. Město bude muset zvýšit takzvané služebné, tedy platby zahrnující výdaje za splátky úvěrů a jejich úroků. Od nového roku se tedy Olomouc chystá navýšit tyto platby na 45 milionů korun. Do konce roku 2012 má radnice navíc v plánu odkoupit od stavební firmy Gemo akcie za 138 milionů. V roce 2017 by pak Olomouc měla být stoprocentním vlastníkem aquaparku.
Vlach: Návštěvnost není tak vysoká a úroky jsou vyšší
Jedním z důvodů, proč se aquapark dostal do problémů, je podle náměstka primátora Ivo Vlacha (TOP 09) finanční krize, která vedla k nenaplnění očekávané návštěvnosti. „V projektu se předpokládalo s návštěvnosti asi 270-290 tisíc lidí ročně. A skutečnost se pohybuje mezi 200-210 tisíci návštěvníků. To je jeden z důvodů, který snižuje výnosy aquaparku. Druhý důvod jsou problémy, kdy dluhová služba je vyšší, než bylo původně prognózováno, protože v roce 2008, kdy výrazně narostly úrokové sazby, tak vedení aquaparku provedlo fixaci úrokové sazby, protože chtělo mít jistotu, že neporostou úroky. Rok poté přišla hospodářská krize a úrokové sazby klesly a z dnešního pohledu se toto rozhodnutí jeví jako nevýhodné pro aquapark,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Ivo Vlach.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka