„Helejďte se, kdybych byl já hejtmanem v Moravskoslezském kraji a měl nějaký slovo, tak bych cikány pomalinku odstěhoval do Mongolska. Několikrát jsem tam byl a to je pro ně ideální kraj. Oni tam můžou kočovat, chovat berany, rozbíjet všechno. Na sever se nehodí. Jsou z Indie, neměli tam co jíst, tak šli sem na sever. Pracovat ale nikdy nebudou. Možná čtrnáct dní, vezmou si peníze, pak budou čtrnáct dní chlastat a všechno rozbíjet a tím to hasne,“ sděluje vzpěrač Ota Zaremba, jenž roku 1980 získal na olympiádě v Moskvě zlatou medaili. Dnes je asi jediným obecně známějším členem Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Romští aktivisté si s jeho výroky moc starostí nedělají.
Superstar DSSS: Zaremba a Prokůpek
„Musíme si všichni uvědomit, že i my jsme občané této země. Nejsme žádní přistěhovalci. Žijeme zde staletí a pořád jsme odmítáni. Z toho jsou všechny ty problémy. Máme stejnou kulturu, stejné náboženství, žijeme léta ve stejných hodnotách. Když Zaremba řekne, že se máme někam vystěhovat, tak proč, když zde žijeme šest set let. Otázka je v tom, jestli nás společnost přijme a proč nás nepřijímá. V každé společnosti jsou lidé dobří a špatní,“ podotýká generální poradce Strany rovných příležitostí Miroslav Kováč.
Romský aktivista a novinář Patrik Banga na to reaguje: „Má právo na názor jako každý jiný. Nelíbí se mi to, ale je to jeho věc. Co si mám myslet o chlapovi, který prodá olympijskou medaili. Jedinými známými osobnostmi v DSSS je Zaremba a pak vaše superstar Václav Prokůpek. Samozřejmě, že v DSSS by chtěli, aby jich měli víc, ale nemají na to kapacity.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský