K čemu by mělo zřízení speciálního protikorupčního útvaru státního zastupitelství přispět?
Každá specializace znamená, že takový útvar má specializované pracovníky a lidi, kteří nabírají zkušenosti právě tím, že pracují na určitém typu problémů. Specializace má velký význam a funguje v mnoha zemích. Já jsem se zúčastnila velmi zajímavé diskuse v Senátu, na které vystoupila ministryně spravedlnosti z jedné ze skandinávských zemí. Z diskuse jasně vyplynulo, že všude se specializovaný protikorupční útvar vyplatil. Pokud jeden tým pracuje na jednotlivých případech, vidí také potom mezi nimi různé návaznosti. Pokud bych měla použít termín, který nepoužívám ráda, ale občas se používá, tak je to chobotnice, která je rozlezlá všude možně v celé struktuře a její chapadla končí na různých místech. A my mnohdy horko těžko usekáváme konečky chapadel, ale nemůžeme se dostat k té hlavě. Myslím, že speciální protikorupční úřad právě tím, že spojitosti může dávat dohromady, by se mohl dostat po těch chapadlech výš.
Zatím se státnímu zastupitelství nedařilo odhalovat souvislosti mezi jednotlivými případy, když šlo o takovou chobotnici?
Myslím, že v tomto volebním období se už ukázalo nějaké uvolnění. Nezáleží jen na tom, jestli ten útvar existuje nebo ne, ale i na tom, jak státní zastupitelství funguje. Myslím, že od chvíle, kdy do funkce nastoupil nový nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, se rozhýbala všechna státní zastupitelství. Je to vidět i na tom, kolik korupčních kauz se dnes řeší. Přesto si myslím, že specializace bude dalším významným krokem dopředu.
-
TÉMA: Korupce
Jakými konkrétními kauzami by se měl specializovaný útvar zabývat? Všemi korupčními případy nebo jen těmi, kdy půjde o mnohamilionové škody?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová