Podívejte se, kde všude vás vláda oškubává. Ekonom to Nečasovi spočítal

12.09.2012 17:15 | Zprávy

Bývalý ekonomický poradce prezidenta Václava Klause a předseda pravicové Strany svobodných občanů Petr Mach v exkluzivním komentáři pro ParlamentníListy.cz vypočítává, které všechny daně nám vláda Petra Nečase zvýšila či zavedla. Je jich více než deset.

Podívejte se, kde všude vás vláda oškubává. Ekonom to Nečasovi spočítal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Za tisíc korun si toho v příštím roce budeme moct koupit možná zase míň

Před volbami ODS i TOP 09 slibovaly, že nebudou zvyšovat daně. Ve skutečnosti je ale podle Macha zvyšují jako nikdo před tím.

Povodňová daň, stavební spoření, zdanění důchodců, dálniční poplatek

Mach pak začíná s výčtem, které všechny daně nám „pravicová“ vláda zvedla. Nejprve od roku 2010 zvýšila vláda daň z příjmu fyzických osob o 1200 korun ročně (nazvali to „povodňová stokoruna“).

„Mělo to být dočasné, ale už to tak zůstalo. Pak zavedli srážkovou daň 15 procent z úroků ze stavebního spoření. Zavedli nejprve zdanění důchodů pro důchodce s celkovými příjmy nad trojnásobkem průměrné mzdy a nyní chystají zrušení slevy na dani z příjmu pro všechny pracující důchodce. Zavedli 50procentní daň z podpor ke stavebnímu spoření. Zvýšili dálniční poplatek pro osobní auta z 1200 korun na 1500 korun a mýtné pro nákladní vozy zvedli o čtvrtinu,“ pokračuje Mach ve výčtu toho, kde nám vláda tahá z kapes peníze.

Cigarety, tabák, zemní plyn, DPH, emise, víno, živnostníci, milionářská daň

Vláda dále zvýšila sazby daně z cigaret z 2,05 koruny na 2,10 na kus a volného tabáku z 1340 na 1400 korun na kilogram. Pro řidiče jezdící na plyn zavedla koalice od 1. ledna 2012 daň ze stlačeného zemního plynu ve výši 500 korun za tunu.

Dále vláda zvýšila spodní sazby DPH z 10  na 14 procent u potravin, léků, tepla, vody, dopravy, knih a dalších položek a již chystají další zvýšení DPH na 15  a 21 procent. Zavedli 32procentní daň z povolenek na emise při výrobě tepla a elektřiny.

Ale to není všechno. Co se na nás ještě valí? „Chystají zavedení daně z vína 10 korun za litr. Chystají zrušení slev na dani pro živnostníky a zvýšení daně z 15 na 22 procent pro lidi s příjmy nad čtyřnásobkem průměru a zrušení stropu pro placení zdravotního pojištění. Plánují zvýšení daně z převodu nemovitosti ze tří na čtyři procenta,“ upozorňuje Mach.

Vláda nás zadlužuje. Přitom neruší zbytečné úřady – zavádí nové

Petr Mach také připomíná, že koaliční politici slibovali stop zadlužování, přitom ho ale zvyšují. V roce 2010 zvýšili státní dluh o 166 miliard, v roce 2011 o dalších 155 miliard. „Jen za první pololetí 2012 zvýšili dluh o dalších 72 miliard korun. Zatímco v roce 2008 vycházel podíl na státním dluhu na jednoho obyvatele 112 tisíc korun, na konci roku 2012 to bude 156 tisíc korun,“ zlobí se ekonom a pravicový politik Petr Mach.

Podle Macha vláda nezrušila jediný zbytečný úřad, naopak zavedla několik nových. „Zřídili Generální inspekci bezpečnostních sborů, Vládní výbor pro koordinaci boje s korupcí, Centrální registr přestupků a chystají se zřídit Úřad pro kontrolu financování politických stran a Úřad pro veřejné financování a plánují vytvořit Grantovou agenturu na podporu sportu. Ani o kousek nezmenšili byrokratické státní přerozdělování a dotace. Naopak zavedli několik nových dotačních programů, včetně investičních pobídek pro filmový průmysl nebo dotace pracovních míst,“ vypočítává další hříchy vlády Mach.

Vláda nás oškubává, kde se dá

Ekonom dále upozorňuje, že podle dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj tvořily celkové výdaje vlády v roce 2008 41,2 procenta hrubého domácího produktu, zatímco v roce 2012 vláda rozhoduje již o 43,3 procenta HDP. Příjmy vlády z daní, poplatků a dalších plateb vzrostly z 39 procent v roce 2008 na 40,8 procenta v roce 2012.

„Vláda nás oškubává, kde se dá, a stále více a více nás zadlužuje u nadnárodních bank. Příznivci státního přerozdělování, zadlužování a zvyšování daní jsou v parlamentu hojně zastoupeni v podobě ODS, KSČM, TOP 09 či ČSSD. Občané, kteří si nepřejí zvyšování daní a státního dluhu v parlamentu zatím zastoupeni nejsou. Než se tak stane, čekejme jen další růst daní a dluhů a hospodářskou stagnaci,“ povzdychl si předseda Strany svobodných občanů Mach.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V práci či domácí pohotovost. Na Štědrý den bude pracovat na 2150 zaměstnanců Skupiny ČEZ

19:10 V práci či domácí pohotovost. Na Štědrý den bude pracovat na 2150 zaměstnanců Skupiny ČEZ

Vánoční svátky jsou pro energetiky pracovními dny, elektřina a teplo totiž musí proudit neustále. Tý…