Za dvacet let existence České republiky nevydržel ve funkci ministra zdravotnictví nikdo tak dlouho jako už téměř dva a půl roku úřadující Leoš Heger. Přesto se na něj valí vlna kritiky, kterou umocňuje skutečnost, že jsme ještě nikdy nebyli necelé dva týdny před koncem roku v situaci, že nejsou uzavřeny smlouvy mezi nemocnicemi a zdravotními pojišťovnami. Zatímco předseda VV Radek John varuje před kolapsem zdravotní péče, ministr důvod k panice nevidí.
„Pan Leoš Heger může být v pohodě, protože on loajálně plní své povinnosti náměstka ministra zdravotnictví, takže jeho nadřízený Kalousek s ním může být spokojený. Spokojeni jsou s ním i velcí investoři ve zdravotnictví, kterým jde na ruku. Spokojeny jsou s ním i zdravotní pojišťovny, kterým dává zcela volnou ruku. Takže on může být klidný, protože názor pacientů a zdravotníků ho nezajímá,“ tvrdě kritizuje pro ParlamentníListy.cz šéfa resortu prezident České lékařské komory Milan Kubek.
Žádná reforma ani žádný přísun peněz
Ministr Heger podle šéfa ČLK neudělal žádnou reformu zdravotnictví, nesehnal pro něj ani žádné peníze zvnějšku, ani cestou nadstandardu, ani cestou zvýšení plateb za státní pojištěnce. „Pokud od prvního ledna budou pacienti dostávat péči v nemocnicích, tak to bude jen dobrá vůle ředitelů nemocnic a zdravotníků v nich pracujících, protože nemají žádnou jistotu, že za tuto práci dostanou od pojišťoven zaplaceno,“ upozorňuje Milan Kubek, do jaké situace se pod taktovkou Leoše Hegera dostaly nemocnice, jejich zaměstnanci, ale i pacienti.
„Tím, že nemocnice nemají smlouvy s pojišťovnami, a tudíž pacienti nemají právně jistotu, že budou ošetřeni ve zdravotnických zařízeních typu nemocnic na území České republiky, nastane od začátku příštího roku další destabilizace českého zdravotnictví v podání TOP 09 a Leoše Hegera s Miroslavem Kalouskem, protože ti jsou strůjci tohoto destabilního stavu a systému,“ říká pro ParlamentníListy.cz prezident Svazu pacientů Luboš Olejár.
Pacienti předali Němcové petici proti rušení nemocnic
Považuje to za chybu zdravotních pojišťoven, které vypověděly nemocnicím smlouvy koncem minulého roku a k ničemu se dlouho neměly. „Čekaly na krajské volby, aby pravicové strany až tolik neprohrály. A po nich předložily návrhy, které jsou neakceptovatelné pro nemocnice a v jisté míře i pro pacienty. Když vám zruší například nemocnici v Rokycanech, tak kam ti lidé půjdou? Toto nám vadí, a proto jsme předali předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové petici s 65 tisíci podpisy jako protest proti rušení českých nemocnic,“ poznamenává Luboš Olejár.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník