Co si myslíte o složení nové sociálně-demokratické stínové vlády? Proč byli odstaveni lidé, kteří měli zkušenosti i důvěru?
To se musíme asi vrátit zpět, do historie sociální demokracie. ČSSD má v sobě nebezpečný gen sektářství. To nebylo jen v letech padesátých, ale také ve dvacátých a mohli bychom jít do historie ještě dál. Například dědeček Petry Buzkové, pan Znamenáček, byl také vyloučen ze strany jako odpadlík, přestože to byl člověk, který psal velmi dobré a kvalitní politické texty. To je prostě strana postižená sektářstvím, a já se obávám, že se toho dodnes nezbavila, ba spíše naopak.
Tato strana byla proslulá svou vnitřní neloajalitou už před rokem 1948, mimo jiné vlastně tím také přispěli k „Vítěznému únoru“. A stejně tak po dlouhém mlčení a znovuobrození se zase hádala mezi sebou, až do příchodu Miloše Zemana. Takže já se na to dívám z tohoto úhlu pohledu, a proto mě ani to sestavení stínové vlády nepřekvapuje. Je to nápad na další tříštění nebo dělení sil.
Ale oni sami o sobě říkají, že jsou stranou konsolidovanou…
Ona je stranou konsolidovanou, protože jí doposud nikdo příliš nevěnoval pozornost. Zatím byla pozornost zaměstnaná vládními stranami – TOP 09 a LIDEM, ale teď se začne ohnisko pozornosti zaměřovat na potenciálního vítěze. A to je kdo? Přece ČSSD. A v tom okamžiku se mohou ukázat a projevit nápady skupin, které jsou uvnitř, zatím pod pokličkou. Pak mohou vystoupat na povrch, a to by byla ještě ta lepší varianta, protože nedej Bůh, aby to získalo efekt tlakového hrnce. To když vybuchne, tak to rozmetá i široširé okolí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká