Polský historik: Mašínové byli hrdinové. Místo kecání v hospodě aspoň jednali

29.03.2012 19:58 | Zprávy

ROZHOVOR Polský spisovatel a historik Mariusz Surosz poskytl redakci ParlamentníchListů.cz exkluzivní rozhovor. Hovoří o něm nejen o vyrovnání se s komunistickou minulostí, které podle něho Češi zvládli lépe než Poláci, ale i o hrdinských činech bratrů Mašínů nebo exprezidentu Václavu Havlovi.

Polský historik: Mašínové byli hrdinové. Místo kecání v hospodě aspoň jednali
Foto: Vojtěch Brtnický
Popisek: Mariusz Surosz, polský historik

Kromě spisovatele jste i historik, zajímáte se o vývoj Česka i Polska. Dějiny 20. století v ČR i Polsku byly podobné – socialismus atd. V ČR se od 90. let táhnou diskuze o možnosti pozastavit činnost KSČM. Jak se na tyto snahy díváte? Jak jste se s komunistickou minulostí vypořádali v Polsku?

Myslím, že dost nešťastně. Polská komunistická strana se přejmenovala, jeden den ti lidé byli komunisté, druhý den sociální demokraté. V Polsku jsme neudělali to, že jiné strany s komunisty nemluví. U vás za 20 let nebyli komunisté ve vládě. Podívejte se, co se stalo v Polsku. Nejhorší nebylo to, že ve volbách byl volen Alexandr Kvasnievski, mnoho let mladý komunista, který moc dobře v komunistické straně fungoval. Když rozhodl, že bude kandidovat ve volbách, říkalo se, že byl vždycky sociální demokrat. Hranice mezi lidmi, kteří bojovali o demokracii a lidmi, kteří se dobře cítili v minulém režimu, se stala mlhavou. Mravní odpovědnost zahynula. To je nejdůležitější rozdíl v dějinách Česka a Polska v posledních 20 letech.

Byli tedy Češi schopni se se socialistickou minulostí vyrovnat lépe?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jana Šulcová

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Krajská knihovna slaví zápis do České knihy rekordů

16:14 Ústecký kraj: Krajská knihovna slaví zápis do České knihy rekordů

Osmdesátihodinový maraton čtení, který v únoru letošního roku uspořádala Knihovna Ústeckého kraje, b…