Právo držet zbraň a zastřelit zloděje. Poslanci to chtějí jako v USA

08.01.2012 5:26 | Zprávy

Případ ze silvestrovské noci v Tanvaldu na severu Čech, kdy senior zastřelil Roma, otevřel diskusi o nutné obraně a používání zbraní k ochraně života a majetku. Je současná zákonná úprava dostačující či nikoli? Často bývají dávány za příklad USA, kde je právo na držení pistole zakotveno v ústavě. Oslovili jsme politiky všech parlamentních stran, jak na tuto problematiku nahlížejí. Drtivá většina z nich je přesvědčena, že americký model je k obětem trestných činů spravedlivější. Podle některých dokonce české zákony nahrávají zločincům.

Právo držet  zbraň a zastřelit zloděje. Poslanci to chtějí jako v USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbraň, ilustrační foto

V tanvaldském případu zatím nebylo nijak rozhodnuto. Policie ani státní zastupitelství velké množství informací neposkytly, nikdo dosud nebyl obviněn a střílející muž byl po podání vysvětlení na policii dokonce propuštěn. „Nemám žádné důkazy, že by v této kauze byl někdo vrahem, proto nebyl ani důvod nikoho brát do vazby,“ řekla ve čtvrtek na tiskové konferenci státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Bránil se před zloději a dostal 6 let. Osvobodil ho až prezident

Verzi, že muž jednal v sebeobraně, dle informací TV Nova potvrzují i dva svědci, kteří měli vidět, jak dvojice Romů s nožem seniora napadla zezadu. Pokud by se tahle skutečnost potvrdila, případ by byl posuzován jako nutná obrana. Jak už ParlamentníListy.cz informovaly, nutná obrana musí být dle výkladu právní normy silnější než útok, aby ho byla schopna odrazit.

Podobné případy z minulých let ovšem ukazují, že soudy často potrestají i oběti trestného činu. Známá je například kauza z počátku loňského roku, kdy soud poslal na šest let za mříže Karla Baštu z Ivančic. Za to, že střílel po zlodějích, kteří ho opakovaně okrádali. Dovolání se tehdy Baštovi dostalo až od prezidenta republiky Václava Klause, který mu udělil milost.

Vše k případu ZDE

Právě v souvislosti s těmito kauzami se otevírá diskuse, zda je český právní řád nastaven správným směrem. Používání pistole k obraně bývá totiž posuzováno velmi různě. Pro srovnání: Ve Spojených státech amerických je právo držení zbraně zakotveno v druhém dodatku ústavy.

Americké město nařídilo domácnostem pistole

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Skauti ve Verměřovicích mají zrekonstruovanou klubovnu

20:16 Nadace ČEZ: Skauti ve Verměřovicích mají zrekonstruovanou klubovnu

Skautský oddíl ve Verměřovicích se schází v nové klubovně. Na rekonstrukci přispěla Nadace ČEZ částk…