Na akci vystoupili viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík, investiční stratég Raiffeisenbank Aleš Michl a poradkyně prezidenta republiky Stanislava Janáčková.
„Já jsem zvědav, co dnes naši panelisté řeknou, protože na položenou otázku existuje jednoduchá odpověď, že bankovní unie v Evropě je nesmysl. Mezi myslícími a rozumnými lidmi by o tom nemělo být sporu,“ řekl na úvod Klaus.
Hazardování, které zaplatí někdo jiný – třeba my
Panelisté se s prezidentem shodli, že bankovní unie znamená morální hazard spočívající v tom, že banka může riskovat a když špatně investuje, rizika přebírají střadatelé bank a ztrátu zaplatí ze svých vkladů, zatímco pokud investuje dobře, shrábne velké zisky. Banky to tedy nemotivuje chovat se zodpovědně a poskytovat úvěry obezřetně. „Budu riskovat a když to nevyjde, zaplatí to někdo jiný. Když to vyjde, budu mít zisk,“ varoval Tomšík před tím, k jakému chování bank povede bankovní unie.
Dalším poselstvím bylo, že bankovní unie pro Českou republiku znamená to, že zahraniční banky mohou vysát kapitál z českých dcer a poboček, tedy de facto od českých vkladatelů, a svým způsobem je vytunelovat.
Navíc je zde snaha rozhodování o těchto věcech přesunout mimo politickou kontrolu do rukou „odborníků“, byrokratů z nadnárodních orgánů, aby se o věcech nevedla demokratická debata. „To je sen všech pokrokářů, aby nešlo o politické rozhodování. Aby to rozhodovali takzvaní odborníci,“ řekl Klaus.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík