Základní problém spočívá v tom, že Schwarzenberg v Paříži v říjnu loňského roku informoval francouzského ministra zahraničí o vyřazení francouzské společnosti Areva ze soutěže na dostavbu Temelína.
Schwarzenberg oznámil rozhodnutí, než bylo přijato!
Kardinální problém ale je, že to oznámil ještě předtím, než byla Areva firmou ČEZ oficiálně obeznámena s rozhodnutím. A to dokonce ještě dříve, než ČEZ učinil náležité formální rozhodnutí! O věci informoval první časopis Týden. Celé to vnáší otázky, zda do nezávislého tendru nezasahují politici. To by mohlo celou zakázku zpochybnit.
Areva v reakci na Schwarzenberga reagovala s tím, že se bude právně bránit u českých i mezinárodních institucí.
Pilotů jsou tuny, říká vládní zmocněnec
Kauzou se již zabývá Evropská komise, která tak reagovala na podnět firmy Areva. Komise EU zkoumá v rámci šetření EU Pilot 4384/12/MARK, které bylo zahájeno 17. prosince 2012, zda nedošlo k porušení práva Evropské unie.
ParlamentníListy.cz požádaly zvláštního vládního zmocněnce pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín Václava Bartušku, aby se k zahájení šetření Evropskou komisí vyjádřil.
„Žádný komentář k tomu dávat nebudu. Nevidím důvod. Nevidím důvod dávat jakýkoli komentář k pilotu. Není důvod to jakkoli komentovat. Pilotů jsou tuny. To není žádné řízení,“ řekl ParlamentnímListům.cz Bartuška.
Pochybnost o politických tlacích
Kvůli Schwarzenbergově indiskreci (a že měl informaci o vyřazení Arevy před tím, než rozhodnutí padlo) se prošetřuje právě i to, zda celé zadávací řízení na dostavbu Temelína není potenciálně netransparentní, neboť Schwarzenberg informoval francouzského ministra zahraničí o vyřazení Arevy den před tím, než ČEZ oficiálně rozhodnul.
Jak napsal časopis Týden, podle představitelů Arevy to zakládá podezření, že rozhodnutí, kdo postaví třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny, je u nás spíše politické než technické. Diplomatické faux pas ministra zahraničí tak povede k obvinění z porušení zákona o veřejných zakázkách. Podle Týdne je namístě obava, že by nám v případě jejich úspěchu mohla hrozit až miliardová arbitráž.
Schwarzenberg favorizoval Arevu. Jak je to možné?
Ministrův mluvčí Vít Kolář informoval Týden, že o rozhodnutí vyřadit Arevu informoval Schwarzenberg osobně svůj francouzský protějšek Laurenta Fabiuse: „Pan ministr mluvil s francouzským ministerstvem zahraničí, ne s Arevou. Měl dvě možnosti: buď si mohl tuto informaci nechat pouze pro sebe, což by ale poznamenalo vztahy obou zemí, anebo na ni mohl upozornit. Návštěva byla načasována dopředu, nesouvisela s temelínským tendrem.“ Šéf české diplomacie dal podle Koláře bezprostředně po jednání s Fabiusem najevo, že Areva byla jeho favoritem.
„Je to celé zajímavé. Pokud dal ministr Schwarzenberg najevo, že je Areva jeho favoritem, tak to nahrává spekulaci, že za věcí jsou politické tlaky a je na místě se ptát, zda to celé nebylo schválně, aby byl zpochybněn tendr na dostavbu Temelína a Areva měla lepší šanci zvrátit rozhodnutí o svém vyřazení,“ řekl redakci vysoce postavený státní úředník, který nechtěl být jmenován.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík