Zavedení 2D kódů na jízdních dokladech, nazývaných též jako „aztéckých“, umožnila výměna původních jehličkových tiskáren u pokladních přepážek ČD za nové termotiskárny a také vybavení přenosných pokladen vlakového personálu čtečkami a GSM komunikací. Současně byly upraveny i jízdní doklady z eShopu Českých drah, které od loňského roku obsahují 2D kód také. „Cestující si mohou v klidu domova koupit a vytisknout jízdenku, kterou následně právě podle kontrolního kódu odbaví vlakový doprovod. Aztécký kód je hlavním kontrolním prvkem také v případě nákupu jízdenky přes mobilní verzi našeho eShopu. Kódy, které jsou nyní součástí všech našich dokladů, prakticky znemožní vytváření padělků,“ vysvětluje Dagmar Holadová, ředitelka Odboru informatiky ČD.
V oblasti odbavení cestujících navázaly České dráhy spolupráci také s Německými drahami (DB) a Rakouskými spolkovými drahami (ÖBB). V současnosti tak může německý i rakouský vlakový personál zkontrolovat mezinárodní jízdní doklady z eShopu Českých drah načtením aztéckého kódu a recipročně načtou i české vlakové čety jízdenky z internetových obchodů DB i ÖBB. České dráhy zároveň připravují podobnou možnost i ve spolupráci se Železniční spoločností Slovensko (ZSSK).
Dodavateli projektu „Implementace 2D kódu pro odbavení cestujících na železnici“ jsou společnosti ČD Informační Systémy, ODP Software a Oltis Group, a.s.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: České dráhy