Letos v březnu Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyzvala všechny občany k celonárodnímu odporu proti politice Nečasovy a Kalouskovy asociální vlády. Konfederace tehdy také řekla, že chce „zastřešit“ celonárodní akce občanské neposlušnosti.
Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil pak tento postoj odborářů rozvinul i v rozhovoru pro sobotní Právo, kde zdůraznil, že je správné, když se lidem říká, aby se nebáli, aby se skutečně o svá práva prali, neboť mezi lidmi vládne obrovská nespokojenost.
„Může to evokovat myšlenku, že člověk by volal po něčem tvrdším. Myslím si, že je správné, že se lidem říká, aby se nebáli, aby se skutečně o svá práva prali. Tím nemyslím, ať vezmou kameny a klacky. Tím myslím jen to, aby na veřejnosti dávali jasně najevo, co si myslí,“ uvedl pro Právo Zavadil s tím, že se ale nedomnívá, že by tato slova evokovala skutečně v lidech touhu po násilí.
Rozhovor s ním přitom Právo otisklo den poté, co útočník v Chrastavě ohrozil prezidenta Václava Klause v davu lidí tím, že několikrát z bezprostřední blízkosti na něj vystřelil ze vzduchové pistole. Do jaké míry tak mohli odboráři svým postojem ovlivnit právě tohoto útočníka, šestadvacetiletého Pavla Ondrouše? Ten totiž již v pátek médiím řekl, že čin spáchal ze zoufalství s úmyslem upozornit na současnou situaci v Česku.
„Přijde mi to adekvátní, protože byť to někdo může nazvat extremismem, tak já považuji za extremismus to, že zdejší vláda vyhladověla celou třetinu národa, rozprodala národ a vůči nářku národa je v podstatě hluchá a slepá,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová