Sebevražda KDU-ČSL. Prezidentský kandidát varuje před úmysly Bělobrádka

14.08.2012 13:01 | Zprávy

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v rozhovoru pro Právo řekl, že vytvořil argumentář, proč by strana neměla mít v názvu „křesťanská“. To se nelíbí bývalému poslanci KDU-ČSL a kandidátovi na prezidenta Jiřímu Karasovi.

Sebevražda KDU-ČSL. Prezidentský kandidát varuje před úmysly Bělobrádka
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

„Sám jsem vytvořil určitý argumentář o změně názvu strany. Za první republiky byla strana více méně katolická, což dnes už není pravda, za těch osmdesát let jsme se výrazně posunuli. Československá strana lidová vůbec nepotřebovala mít v názvu to slovo, to se tam dostalo spíš reminiscencí na německou CDU,“ uvedl Bělobrádek.

Česká strana lidová

Jednou možností podle Bělobrádka je, že by se strana jmenovala pouze „lidová“. Další návrh byl, že by místo „československá“ bylo v názvu česká. Navržených variant názvu bylo podle Bělobrádka zatím asi osm nebo devět. Letos v prosinci bude nevolební sjezd, který se bude zabývat změnou stanov a v rámci toho lze změnit i název strany.

Karas ale předsedu křesťanských demokratů zkritizoval. „Diskutovat o případné změně názvu politické strany prostřednictvím internetu či denního tisku je, mírně řečeno, velice nešťastné. Pouze poznamenávám, že název Česká strana lidová neodpovídá realitě, že strana je více "doma " na Moravě, než v Čechách. Tedy snad alespoň by bylo už na místě Českomoravská strana lidová,“ poznamenal pro ParlamentníListy.cz Karas.

„Vypouštět však název "křesťanská" pouze s odkazem na to, že nás volí i nekřesťané, to by, dle mého názoru, byla čistá sebevražda. Při nejmenším by se tím samovolně vytvořil prostor pro vznik nové strany křesťanského charakteru,“ dodal Karas.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Počet vysokoškoláků v Česku nadále roste

13:33 Český statistický úřad: Počet vysokoškoláků v Česku nadále roste

Koncem roku 2024 studovalo na veřejných a soukromých vysokých školách v Česku bezmála 315 tisíc osob…