Šikana na silnicích? Policistům je to jedno. Tak si stěžujte, doporučují

06.02.2012 13:22 | Zprávy

Pokud si myslíte, že vám policisté nemohou zabavit vaše vozidlo, když jste se sami žádného přestupku nedopustili, jste na omylu. Přestože sedíte jako spolucestující, o své auto můžete přijít rychleji, než stihnete říct:“ Pomáhat a chránit.“

Šikana na silnicích? Policistům je to jedno. Tak si stěžujte, doporučují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Škoda Superb

 

Nesouhlasíte s přestupkem? Tak zaplaťte


To si na vlastní kůži vyzkoušela paní Jiřina Kosíková:“ Nikdy bych nevěřila, že se to může stát. Půjčila jsem kamarádovi auto a jeli jsme společně do Znojma. Vozidlo řídil on, já byla spolujezdec.  Byl to jeden z takových těch úseků na silnici, které jsou matoucí, a není jisté, zda-li jste ještě stále mimo obec. Že se něco děje mi došlo, když nás předjížděla policie, abychom zastavili na krajnici.“

Policisté vozidlo paní Kosíkové zastavili a provedli dechovou zkoušku u řidiče vozu. Sdělili mu zároveň přestupek, kterého se měl dopustit za překročení rychlosti. V úseku povolené rychlosti 50km/h, jel 72 km/h. Řidič si nebyl vědom, že by až v takovém rozsahu překročil rychlostní limit, proto požádal policii o předání případu přestupkové komisi.


Standardní postupem by nyní bylo podepsat formulář o nesouhlasu se spáchaným přestupkem a celá věc by se projednala na přestupkové komisi příslušného úřadu. Policisté se však rozhodli vzít právo do vlastních rukou. Vzhledem k tomu, že řidič v minulosti již spáchal dopravní přestupek, kdy přejel plnou čáru, zhodnotili ho jako nedůvěryhodného a rozhodli se na něj uvalit kauci. V praxi to znamená, že místo původní pokuty, chtěli na místě zaplatit 5 tisíc korun českých jako kauci, pro případ, že by se vyhýbal přestupkovému řízení.  Řidič však požadovanou částku neměl u sebe. A to byl pro policisty dostatečný důvod k tomu, aby vozidlo, které ani řidiči nepatřilo, zabavili.


Když nám řidič nezaplatí, zabavíme vaše vozidlo


To se samozřejmě nelíbilo majitelce automobilu, paní Kosíkové:“ Zdůraznila jsem policistům, že auto je moje. Pokud řidič spáchal dopravní přestupek, pak policie musí vyšetřit, případně potrestat pachatele přestupku a ne majitele vozidla. Policisté po mě chtěli, ať řidiče přinutím, aby jim zaplatil kauci, jinak mi vozidlo prostě vezmou. Bylo to sprosté vydírání,“ uvedla Jiřina Kosíková pro Parlamentnilisty.cz.  Dostala se do bezvýchodné situace:“Řidič vozidla u sebe takovou hotovost neměl, i kdyby chtěl, nemohl jim proto takovou částku na místě dát. Několikrát jsem to zdůraznila. Oni však neprojevili sebemenší snahu situaci řešit jinak než na místě v hotovosti zaplatit,“ pokračuje ve svém vyprávění Kosíková.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Irena Ševelová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Výdaje na příspěvek na bydlení vzrostly loni na dvojnásobek

11:27 Český statistický úřad: Výdaje na příspěvek na bydlení vzrostly loni na dvojnásobek

V roce 2023 se v Česku na příspěvek na bydlení z dávek státní sociální podpory vyplatilo 17,9 miliar…