Šlégr (NS-LEV 21): Vláda nebojuje o peníze z Evropy

17.06.2012 6:31 | Zprávy

Včera jsem interpeloval předsedu vlády Nečase s dotazem na budoucnost strukturální politiky Evropské unie v České republice, tedy materiálu, který definuje prioritní osy strukturální politiky na léta 2014 až 2020, počet operačních programů a jejich řídící orgány. Tento materiál vzniká tak trochu ilegálně a bez širší diskuse, nehledě na to, že již uplynul termín předložení definitivního návrhu tohoto plánu Evropské komisi.

Šlégr (NS-LEV 21): Vláda nebojuje o peníze z Evropy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Šlégr

Podle dostupných informací Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje šest operačních programů a část vlády zřejmě již nepočítá s programy, jako je dosavadní Operační program Životního prostředí či samostatný Operační program Výzkum a inovace.

 Chápu snahu o racionalizaci systému operačních programů. Jsem rád, že sama ODS, jejíž hejtmani v roce 2006 prosazovali co největší počet regionálních operačních programů, se dnes poučila a prosazuje naprostý opak. Chci věřit, že to není jen proto, že nemá dnes ani jednoho hejtmana i malou šanci na změnu tohoto stavu. Na druhou stranu není možné rezignovat na samostatný Operační program pro výzkum a inovace. To by byl jasný signál vědecké veřejnosti i Evropské unii, že jsme rezignovali na prioritu vzdělanostní společnosti postavené na školství a inovacích. To považuji za nebezpečné a nesmyslné zároveň.

 Velmi mne však zarazila reakce premiéra Nečase, který na můj doplňující dotaz, kolik peněz vlastně chce jeho vláda vyjednat, reagoval slovy o tom, že výše vyjednaných prostředků není důležitá. Dokonce vyjádřil myšlenku, že by vlastně bylo lepší vyjednat méně peněz, abychom snad náhodou příliš neinvestovali.Cituji premiéra Nečase: „Já si nejsem úplně jist, zda boj za co nejvyšší objem prostředků z evropských fondů je to správné a zdravé, co děláme pro Českou republiku a pro její veřejné rozpočty.“

 Obávám se, že český premiér Nečas buď ztratil veškerou soudnost, anebo snad počítá s návratem modrých hejtmanů, kteří nastavili a připravili systém neprůhledný rozdělování peněz z evropských fondů, který převzali někteří hejtmani za ČSSD. Připomenu jen, že vládě pod vedením Jiřího Paroubka se v Bruselu na konci roku 2005 podařilo vyjednat pro Českou republiku nejvíce peněz na jednoho občana ze všech zemí EU. Premiér Nečas dnes chce zřejmě docílit přesného opaku. Tyto peníze by přitom mohly být využití k investicím například do dopravní infrastruktury, do snížení nezaměstnanosti a tedy do budoucnosti naší země.

Jiří Šlégr, místopředseda NS-LEV 21

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: NS - LEV 21

Tomio Okamura byl položen dotaz

Vy jste proti sankcím

Já v nich také nevidím moc žádný přínos - ani pro Ukrajinu. Na druhou stranu, nebylo by horší nedělat nic, když Rusko rozpoutalo válku? Nebo co byste udělal vy, kdybyste byl teď ve vládě? A věříte, že Trump letos válku ukončí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa: Čas na podání daňového přiznání k daním z příjmů se krátí, elektronicky ho lze podat do 2. května

16:13 Finanční správa: Čas na podání daňového přiznání k daním z příjmů se krátí, elektronicky ho lze podat do 2. května

Finanční správa připomíná konec lhůty pro elektronické podání daňového přiznání k daním z příjmů. Le…