Soupis církevního majetku prý existuje. Ale vláda o něm mlčí

03.09.2012 6:54 | Zprávy

Opozice v souvislosti s církevními restitucemi dlouhodobě volá po tzv. „výčtovém zákoně“, který by vymezil majetek, který by si církve mohly nárokovat. Vládní strany však tvrdí, že takový zákon není možný, protože takový soupis majetku vůbec neexistuje. Nyní se však zdá, že to není tak úplně pravda.

Soupis církevního majetku prý existuje. Ale vláda o něm mlčí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Arcibiskup Dominik Duka

Jak zjistil deník Právo, na ministerstvu kultury již od devadesátých let leží seznam nárokovaného majetku. Kardinál Miroslav Vlk, který stál v té době v čele českých katolíků, tvrdí, že seznam obsahoval 33 tisíc položek za 100 miliard korun.

V roce 1997 měl tento seznam pod jednacím číslem 1092/97 předložit vládě ministr kultury Jaromír Talíř. Minulý rok existenci soupisu nepřímo potvrdil právě kardinál Vlk, když byl dotazován, proč církev své požadavky nezveřejní, aby občané měli přehled. „A na co by to veřejnost potřebovala? My jednáme s vládou, s parlamentem, to je kompetentní orgán a ten má k dispozici tyhlety věci,“ uvedl kardinál.

První náměstek ministryně kultury František Mikeš z ODS nedávno v ČT uvedl, že žádný seznam neexistuje. „Žádný seznam není. Seznam bude vznikat výdejem,“ tvrdil.

Za úřadování druhé Klausovy vlády se plánovalo, že by měl být požadovaný majetek na církve bezúplatně převeden. V září 1996 bylo rozhodnuto o sestavení soupisu tohoto majetku. V následujícím roce byl seznam vládě předložen. Další postup však zmařil  pád vlády.

Poté se snažil otázku náhrady majetku řešit i ministr kultury za ČSSD Pavel Dostál. Ten však s navrhovaným řešením u církevních představitelů hned na začátku narazil.   


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…