„Barbarská výstava mrtvých těl by měla být vyhozena z městského výstaviště a zakázána,“ říká Šťastný a žádá pražského primátora Svobodu, aby zajistil, že výstava se nebude konat ve výstavních prostorách vlastněných Prahou. Šťastný se proti stejné výstavě postavil již před pěti lety. Napsal kvůli tomu primátorovi dopis.
Barbarské porušení základních etických principů
„Veřejné vystavování mrtvých těl, navíc těl osob, které k tomu nedaly výslovné svolení, považuji za chování, které bourá veškeré hranice etiky. Pokud se však na tom ještě někdo snaží vydělat, jde přímo o barbarský čin,“ míní poslanec.
Podle něho je totiž zcela opomíjen morální rozměr celé věci: „Jako lékař jsem byl vychováván k úctě k lidskému tělu, a to i mrtvému. Jako politik ctím svobodu volby každého občana. Každý máme nárok na důstojný odpočinek, pokud si nezvolíme jinak. Každý z nás by si měl uvědomit, jak by se líbilo jemu samotnému, kdyby byl po smrti bez předchozího souhlasu rozřezán a jako pouťová atrakce vystavován za peníze.“
Byl to právě Šťastný, který v souvislosti s touto výstavou protestoval již v minulosti a dokonce inicioval změnu příslušných zákonů. Od roku 2007 tak už musí být součástí souhlasu s použitím tkáně nebo celého těla zemřelého předchozí vymezení účelu jeho použití. To znamená, že člověk, který se rozhodne takovou tkáň darovat, musí dát i jasný kvalifikovaný souhlas s tím, jak bude s jeho tělem do budoucna nakládáno. „Tím byla posílena práva našich občanů a zajištěna ochrana, aby se nemohlo stát, že s jejich těly nebo lidskými ostatky bude nakládáno způsobem, který by si oni sami nepřáli,“ vysvětluje Šťastný.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík