Studenti zahájili štafetovou hladovku. Chtějí tím vyhnat komunisty z kraje

08.01.2013 6:40 | Zprávy

Od dnešní půlnoci běží další z protestů jihočeských studentů proti KSČM, která kraj vede spolu s ČSSD. Tentokrát se ovšem nespoléhají na petice ani happeningy, ale na radikálnější formu protestu - hladovku. Podle jednoho z organizátorů Šimona Hellera bude každý z účastníků 24 hodin bez jídla.

Studenti zahájili štafetovou hladovku. Chtějí tím vyhnat komunisty z kraje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volebním štábu KSČM bylo veselo

"Pravidla jsou jednoduchá. Účastník štafety nesmí po dobu čtyřiadvaceti hodin nic jíst a pít může pouze vodu," řekl Heller. Podle něj není jisté, jak dlouho bude protest trvat. Heller uvedl, že organizátoři jsou připraveni ve štafetě pokračovat do té doby, než lidé z vedení kraje nezmění svůj názor na vládnoucí koalici KSČM a ČSSD. "Čekáme, že od nich vzejde nějaký impuls k tomu, aby došlo ke změně. Naše iniciativa se jmenuje Komunisté nepatří ke kormidlům a chceme dosáhnout toho, aby se KSČM nepodílela na vládě v Jihočeském kraji," uvedl Heller.

Štafety se kromě studentů účastní i jiné osobnosti. Ve čtvrtek bude jejím členem například Zdeňka Mašínová, sestra Josefa a Ctirada Mašínů, kteří se v 50. letech minulého století prostříleli z tehdejšího socialistického Československa na západ. Každý účastník hladovky navíc připomene jednoho popraveného politického vězně. Heller uctí památku Ladislava Prieložného, jenž byl 4. ledna 1949 popraven za velezradu. "Byl první obětí z řad politických vězňů. Proto také on symbolicky naší hladovku začíná," řekl Heller.

Kromě hladovky i petice s dvanácti tisíci podpisy

Nejedná se o první protestní akci jihočeských studentů proti účasti KSČM ve vedení kraje. V listopadu a prosinci se konaly v Českých Budějovicích tři protestní shromáždění. Několik desítek studentů a dalších dobrovolníků drželo rovněž v prosinci čtyřiadvacetihodinovou hladovku. Volby v Jihočeském kraji vyhrála ČSSD před KSČM. Zastupitelé na prvním zasedání zvolili radní pro školství komunistku, což vyvolalo první vlnu nevole části studentů a veřejnosti. Ještě před zvolením radní učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha sepsal petici proti tomu, aby školství vedl zástupce KSČM.

Dosud ji podepsalo přes 12.000 lidí. Žáci třeboňského gymnázia začali proti komunistické radní protestovat jako první, postupně se přidaly další školy. Záhy vznikla petice, která podporuje současnou radní pro školství v Jihočeském kraji Vítězslavu Baborovou (KSČM). Podepsalo ji přes 6000 lidí. Studenti současný stav ve vedení kraje označují za podvod na voliče. Podle nich sociální demokraté porušili takzvané bohumínské usnesení z roku 1995, které zakazuje spolupráci ČSSD s jakýmikoliv extremistickými stranami, také s KSČM.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ane, čtk

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

22:03 DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

Současný provoz tramvají na části Libeňského soumostí bude od půlnoci z neděle 24. na pondělí 25. li…