Ze zmíněného průzkumu ING Bank se ještě můžeme dozvědět, že při absolutním výpadku příjmů by průměrná česká domácnost měla svými úsporami zajistit nezměněný provoz domácnosti po dobu dvou měsíců a devíti dnů. K tomu dodejme, že z výše uvedených čísel vyplývá, že potenciál spoření, tedy to, co by mohly domácnosti ušetřit, je až pětina svých příjmů.
Průměrování je nesmysl
„Především, průměrná výše je naprostý nesmysl,“ odmítá podobné výsledky pro ParlamentníListy.cz sociolog Jan Keller. „Tady se počítá průměr z domácností, které mají jenom dluhy a žádné úspory, a z domácností, které mají miliony. Průměr má smysl v silně homogenní společnosti, což ta česká rozhodně není,“ konstatoval sociolog.
„Zhruba před týdnem vyšel průzkum, kdy podle společnosti Home Credit je medián měsíčních úspor domácností pět set korun. Přitom medián je ta suma, kdy polovina domácností ukládá více a druhá méně. To je samozřejmě daleko více vypovídající, než onen takzvaný průměr,“ připomněl Keller.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk